Na place nedaleko dětského hřiště tu diváci za zvuku podmanivé hudby ochutnali vzdušnou akrobacii v podání herce a akrobata Libora Kubeše alias Salviho Salvatora.

„Musime tady rozehnat ten dyšť, tak pojď do toho Libore," pokřikovali na umělce diváci. Z nichž mnozí Libora Kubeše znali jako rodilého Plumlovana, který se v sedmnácti letech začal věnovat vzdušné akrobacii naplno, a proto odešel do Prahy.

„Je to můj spolužák. Jsem moc rád, že po sedmi letech přijel a udělal nám tu vystoupení. Co předvádí, je úžasné," stál za kamerou správce kempu Petr Piňos. Salvi Salvatore tvoří v Praze se svou francouzskou partnerkou Seiline Vallée od roku 2007 akrobatický soubor Décalages. Do Plumlova akrobat a otec tří dcer, přijel sám.

„Partnerka je z Francie, jen přece je to 1200 kilometrů. Máme společná představení. Bez ní jsem musel improvizovat," sdělil Salvi Salvatore.

A tak kromě dechberoucí vzdušné akrobacie, se rozhodl pro vlastní šou, která následovala po akrobatickém představení na modrých šálách. O akrobacii ale nebyla nouze ani pak.

Zdroj: Youtube

„Nazval jsem toto představení Defactor, protože si myslím, že je potřeba upozornit na nesmyslnost talentových soutěží. Z vlastní zkušenosti vím, že vám řeknou, aby jste řekli, že vám třeba někdo umřel, aby zvýšili sledovanost," pozastavil se nad realitou dnešních dní akrobat, který se představil publiku i jako soutěžící Defactoru Láďa Madžik z Pardubic, co tvrdil, že umí přemístit dvacetikorunu z pravé do levé dlaně nebo Elvis Prasklý, při čemž zazpíval song Love Me Tender a doprovodil se na ukulele.

Pak jako Frankie s přilbou „kokosem" vyšplhal na vertikální lano. „Jak to dělá? To snad ani není možné," pozorovaly dvě ženy ostražitě muže na laně, který dokázal i při namáhavých kouscích ve vzduchu dělat grimasy a usmívat se.

„Původně jsem tu chtěl mít týden workshop, kdy by se mohli zájemci týden seznamovat s tím, co děláme a sami se něco naučit. Nakonec jsme usoudili, že by to bylo moc náročně. Museli bychom instalovat alespoň deset šál, aby se všichni vystřídali," vysvětlil Salvi Salvatore s tím, že se rozhodně nenudí.

Od soboty 16. srpna jej můžete vidět na festivalu divadel malých forem v Rize, 19. srpna s představením Velvet Blues ve Znojmě a 22. srpna nebude chybět v Praze na Letní Letné. 

Salvi Salvatore – Libor Kubeš Je akrobat samouk a všestranný umělec. Se vzdušnou akrobacií na šálách začal u nás jako první v republice. V Praze začínal jako profesionální šermíř. Hostoval v Národním divadle a Divadle na Vinohradech. Působil i jako loutkoherec, chůdař, klaun, akrobat. Při vzdušné akrobacii používá šály, popruhy, vertikální lano a jiné originální materiály. Objevil se ve filmu Van Helsing nebo Johanka z Arku. Do roku 2006 působil v pražském alternativním Divadle Continuo, kde se v autorském představení Letokruhy objevil po boku Francouzky Seiline Valleé s níž v roce 2007 vytvořil divadelní soubor Décalages – divadlo v pohybu. Společně zahajovali Expo 2010 v čínském Šanghaji nebo Velkou cenu pilotů Formule 1 v Bahrajnu. Párové akrobacii se krok po kroku učí jeho šestiletá dcera Josefína.