Zatímco v prostějovském okrese ošetřili praktičtí lékaři a pediatři více než tisíc dvě stě nachlazených, na nepoměrně větším Olomoucku jich bylo o sto padesát míň. Lidé trpí zejména zánětem horních cest dýchacích. Tuto diagnózu slyšelo během uplynulého týdne od zdravotníků 885 pacientů v kraji. Nachlazení jsou způsobená zejména poklesem venkovních teplot. V následujícím měsíci se pak očekává nárůst chřipek.
„V těchto dnech jsme zaznamenali zvýšený počet pacientů s katary horních cest dýchacích. Přes léto jsme neměli skoro žádné případy, teď ošetřujeme několik pacientů denně,“ potvrdila praktická lékařka Vladimíra Kousalová z Prostějova. Nachlazení trápí ve větší míře také děti. „V tomto období je to běžná situace. Děti přijdou po prázdninách do školy nebo do školky a v kolektivu mezi sebe roznesou bacily,“ uvedla předsedkyně sdružení prostějovských pediatrů Stanislava Kvíčalová.
„U nachlazených dětí ale nejde o nic vážného, většinou se jedná jen o běžné infekty horních cest dýchacích,“ ujistila lékařka Stanislava Kvíčalová.
„Musela jsem přijít s oběma syny. Pavel i Honza jsou od pondělka nachlazení a bolí je v krku. Rýmu má i manžel,“ řekla jedna z maminek, která seděla v čekárně u doktorky Kvíčalové.
To, že nachlazených pacientů přibývá, přičítají lékaři nízkým ranním a večerním teplotám. „Lidé si většinou říkají, že bude přes den hezky a tak se oblečou lehce. Ráno a večer jsou ale teploty velmi nízké a spousta z nich na to může doplatit právě nachlazením,“ řekl prostějovský praktický lékař Pavel Řehánek.
On i jeho kolegové přitom zdůrazňují, aby lidé nezapomněli na včasné očkování proti chřipce. Její nárůst praktici i pediatři očekávají během měsíce října.
„Očkování je velmi důležité především pro děti, starší osoby, chronicky nemocné a pacienty trpící cukrovkou. Očkovat by se ale měli i méně ohrožení jedinci. Předejdou tak spoustě zdravotních komplikací,“ poznamenal Pavel Řehánek.