„Domnívám se, že tyto prostory od dokončení stavby zámku nikdo nevyužíval. I přesto zde bylo nutné provést celou řadu oprav, které započaly už v roce 2012. Došlo k výměně podlah a vymalování stěn. Na některých místech jsme museli doplnit parapety, opravit okna a také do portálů vsadit dveře,“ prozradil kastelán zámku Pavel Zástěra.

Poté přišlo na řadu zařizování pokojů. To se podařilo především zápůjčkami a darováním ze soukromých sbírek. Návštěvníci se mohou těšit na expozici nábytku od poloviny devatenáctého století do první třetiny století dvacátého. Součástí je také sál, kde by vedení zámku při různých příležitostech chtělo pořádat koncerty.

„V pokojích jsme se také zaměřili na detaily. Hlavním cílem bylo je připravit tak, aby to vypadalo, že v nich stále někdo bydlí. V patře nechybí obývací jídelna, pracovna nebo ložnice v neobarokním stylu. Jedna část je pak zařízena v orientálním duchu,“ prozradil Pavel Zástěra.

Závěsy z Ameriky

Například hledání závěsoviny, která by se do místností stylově hodila, nebyla žádná legrace. Zdejšímu kastelánovi se správný materiál podařilo sehnat až v Americe, kde byl zrovna na dovolené.

„Nová expozice nebude však jen o nábytku. Součástí patra je také část pamětní síně prostějovského malíře Aloise Doležela, který je nazýván autorem mystiky. Dodnes je v odborných kruzích vysoce uznávaným autorem,“ doplnil kastelán zámku.

Změna průvodcovského okruhu nebude příjemným zpestřením jen pro návštěvníky, ale i pro samotné průvodce.

„Na provázení na našem zámku nás nejvíce baví právě to, že můžeme být svědkem toho, jak se zámek opravuje a získává svoji původní podobu. Už se moc těšíme, až návštěvníky provedeme novými pokoji,“ shodují se brigádníci.

Těšte se i na noční prohlídky

Nové patro však nebude jedinou novinkou. V letošním roce je na programu mnohem více šermířských akcí. V létě se zde také vrátí k oblíbeným nočním prohlídkám.

„Hrané prohlídky děláme během sezóny v několika termínech. Probíhají ale pouze přes den. Proto jsme se rozhodli letos zase po letech uspořádat noční prohlídky. Návštěvníci budou mít možnost vidět zámek netradičně v tajuplné atmosféře za svitu několika stovek svíček,“ dodal na závěr Zástěra.