„Otevřeme pravděpodobně druhého dubna, slavnostní otevření pak proběhne v červnu," prozradil ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.Kontrolní den na zámku v Čechách pod Kosířem

Zároveň také informoval, co přesně návštěvníci v opravené části zámku najdou.

Výstavní sály budou částečně navazovat na ty, které zde byly v minulosti. V nich se zájemci mohli seznámit s životem a dílem malíře Josefa Mánesa a se šlechtickým rodem Silva-Tarrouců, který zámek vlastnil.

„Jedná se s Národní galerií v Praze a v Brně ohledně Mánesových děl. Po celé republice jsme také posbírali původní vybavení zámku," řekl k pracím na vybavení památky.

Kromě šlechtickém rodu, který sídlo vlastnil, a příteli Silva-Tarrouců Josefu Mánesovi najdou za půl roku lidé v zámku i další výstavy. Bude zde například výstava otce a syna Svěráků.

„V přízemí plánujeme lidovou kulturu Hané, k dispozici bude i klasická zámecká expozice," uvedl Břetislav Holásek.

Kraj, který je vlastníkem areálu, však plánuje památku ozvláštnit.

„Budova musí žít v 21. století. je nezbytné, aby památka byla vstřícná vůči návštěvníkům," řekl hejtman Jiří Rozbořil.

Po etapách

V zámku tak přibude například i welnes centrum či restaurace. Hejtman také prozradil, že se v budově a okolí počítá s mnoha kulturními akcemi.

Rekonstrukce zámku i parku a staveb v něm probíhá po etapách. Ani v dubnu, kdy by do památky měli po letech zavítat návštěvníci, nebudou všechny dokončené.

„Momentálně se pro veřejnost otevře v prvním patře jen jižní křídlo. Připravuje se však také například vstupní sál, který je jedním z největších a reprezentativních," uvedl kastelán zámku Martin Váňa. Ten se funkce ujal teprve v létě.

„Musel jsem se seznámit se svou prací. Nejprve teoreticky. Od doby, kdy jsem byl přijatý, se zde už vyskytuji často," dodal.

Za stovky milionů

Celá investice nakonec přijde na stovky milionů. Od roku 2011 se úprav dočkal park, oranžérie a část zámku. Zprovozněná bude také rozhledna, v níž je už teď nové schodiště a je osázená novými okny. „

U zámku bych odhadl konečný účet za opravy na dvě stě až dvě stě padesát milionů. Částka se může zdát velká, ale je třeba si uvědomit, že byl zámek zdevastovaný a teď se vrací do původní podoby," řekl hejtman Jiří Rozbořil.

Areál také není jediným místem v obci, které se opravuje nebo prošlo v nedávné době rekonstrukcí. Loni na podzim skončila rekonstrukce náměstí Svobody. Obec také nechala postavit další zázemí pro hasiče. V souvislosti s rekonstrukcí zámku letos také začaly práce na dvou nových parkovištích. To větší, při výjezdu z obce směrem na Stařechovice, pojme téměř sto padesát aut.