„Chybí výtah v muzeu i v Národním domě. Člověk se už sice dostane do divadla, ale do přednáškového sálu už ne," říká Stanislav Brácha, bývalý předseda klubu prostějovských vozíčkářů. Se stejnými problémy se potýkají handicapované děti ze školy Jistota na Tetíně.

„Je určitě škoda, že v muzeu nefunguje výtah. Mohou ho navštěvovat jen chodící děti, protože ty na vozíku jsou příliš těžké na to, abychom je zvládli vynést nahoru," tvrdí ředitelka školy Marie Turková.

Kdo a proč je proti?

Muzeum usiluje o výtah několik let, zatím však bezvýsledně. Projekt venkovní zdviže odmítli památkáři, s vnitřním řešením pak nesouhlasila církev v sousedství.

„Navrhovali jsme postavit zvenku od kostela skleněný tubus, což nám zakázali památkáři. Variantu vnitřního výtahu zase blokuje fara. Jinou možnost bohužel nemáme," upřesnil ředitel muzea Miroslav Chytil.

Podle památkářů by zásahy na budově, která je kulturní památkou, působily nevzhledně. „Muzeum je jedním z mála dochovaných renesančních objektů a zásahy by jej výrazným způsobem poškodily," uvádí vedoucí oddělení městské památkové péče Daniel Zádrapa s tím, že zamítavý postoj přišel i z Národního památkového ústavu.

Ředitel chce skleněný tubus

Šéf muzea se však myšlenky na výtah nevzdává.

„Budeme usilovat o povolení ke stavbě skleněného tubusu. Výtah je jeden z důležitých technických aspektů muzea. Je paradoxní, že památkáři nám nechtějí povolit vnější konstrukci, ale vevnitř by nám klidně dovolili vybourat renesanční klenbu v přízemí a v prvním patře. Jsem ochoten jít i do odvolání na kraj," konstatoval Miroslav Chytil. Využití výtahu by podle něj bylo všestranné.

„Když nosíme v dešti exponáty za několik milionů, tak jim to rozhodně nepřispívá. Díky výtahu by se zvýšila i bezpečnost zaměstnanců, kteří se při vyvášení těžkých soch do schodů mohou lehce zranit," vysvětlil ředitel Muzea Prostějovska.

Pokud vše půjde dobře, dočkají se vozíčkáři alespoň zřízení plošiny na nádvoří prostějovského zámku, v němž nyní sídlí domovní správa.

„Čeká nás ještě běh na dlouhou trať. Zámek je chráněnou památkou, takže se k tomu musí vyjádřit i památkáři," doplnil šéf odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček.