„Před pár dny nešly semafory na křižovatce Svatoplukovy a Újezdu i Olomoucké a Vápenici a byla to katastrofa. Někteří řidiči byli úplně zmatení a bez semaforů nevěděli, co mají dělat. A když se tam stala nehoda a řídili dopravu policisté, bylo to ještě horší. Nevím, co je v těch autoškolách učí," vyjádřil se Michal Štrbecký.

S vypnutými semafory na křižovatce Plumlovské a Palackého ulice musí řidiči počítat od poloviny srpna.

„Důvodem opravy je narušená statika nosných sloupů světelné signalizace vlivem koroze. Pokud bychom sloupy neopravili, mohli by zde v budoucnu vzniknout vážné problémy, které by ohrozily bezpečnost provozu," uvedl ředitel ASA TS Prostějov Martin Grepl.

Návěstidla dosloužila

Pracovníci současně vymění také řadič a samotná návěstidla.

„Ta už přece jen mají něco za sebou, fungují zde dlouho a vliv na jejich kvalitu má také dlouhodobé UV záření. Díky němu se zhoršily zobrazovací schopnosti návěstidel a také jejich plastové nosné části už toho mají dost. Dostihla je prostě únava materiálu," doplnil Martin Grepl s tím, že návěstidla budou vybavená LED technologií.

„Ta zaručí především lepší viditelnost a také menší spotřebu elektrické energie. V neposlední řadě nebudeme muset návěstidla tak často opravovat, což řidiči určitě ocení," řekl ředitel ASA TS Prostějov s tím, že na Plumlovské ulici přibude videodetekce.

„Zařízení monitoruje průjezd křižovatkou a zaznamenává přestupky průjezdu vozidel na červený signál. Veškerý pohyb před semaforem hlídá pomocí speciální kamery. Ta jej vyhodnocuje a následně rozhodne o dalším kroku řízení semaforu," vysvětlil Martin Grepl.

Oprava křižovatky Plumlovské a Palackého ulice je naplánovaná od 14. do 31. srpna.

„Ale věřím, že všechno zvládneme rychleji, aby práce co nejméně zatěžovaly řidiče," řekl Martin Grepl.

Autorka: Marcela Žůrková