„V sobotu jsme pořádali celorepublikovou výstavu plemene králíků Moravských bílých hnědookých spolu s okresní výstavou holubů,“ sdělil Miroslav Zbraněk, předseda klubu sdružujícího lidi zabývající se chovem králíka, který má přes sněhově bílou srst temně hnědé oči

„Moravský bílý hnědooký je nejmladším národním plemenem vyšlechtěným na Prostějovsku,“ zdůraznil Zbraněk s tím, že se o vznik plemene zasloužili na počátku sedmdesátých let chovatelé v Otaslavicích.Vzorník plemene byl pak zveřejněn v roce 1984.

Králík Moravský bílý hnědooký se svojí váhou od 2,5 do 3,25 kilogramu sice nepatří mezi největší plemena, ale dokáže dobře zhodnotit krmivo.„V současné době chová toto plemeno pětadvacet registrovaných chovatelů nehledě k tomu, že tento králík se prodává na výstavách i pro širší veřejnost buď k přímé plemenitbě nebo k ozdravění chovu jiných plemen,“ zmínil se Miroslav Zbraněk.

Na víkendové prostějovské výstavě hodnotil králíky posuzovatel Jan Jirků z Nového Města na Moravě. „U tohoto plemene se posuzuje sedm pozic,“ prozradil s tím, že v první pozici jde o hmotnost, ve druhé o tvar těla – tedy i hlavy, zádi a posuzuje se i přiléhavost kůže, ve třetí pozici se hodnotí celkový vzhled zahrnující proporce těla, ve čtvrté pozici přijde na řadu hodnocení srsti, její kvality, hustoty a pružnosti, v páté pozici se posuzuje barva krycího chlupu, očí a drápů, v šesté pozici barva podsady a v sedmé, poslední, kondice a čistota zvířete.„Králík Moravský bílý hnědooký musí mít celé tělo bílé a co nejtmavší drápy a oči,“ podotkl posuzovatel Jan Jirků.

V klecích umístěných na stolech proti králíkům se dmuli holubi, z nichž mnozí svojí barevností konkurovali exotickým ptákům.„Nejvíc je zde holubů polského plemene Rys, jde asi o sto dvacet ptáků a to hned v několika formách a kresbách,“ uvedl chovatel Rysů František Dostál z Vrahovic. Podotkl, že vystavovatelé do haly v Plumlovské ulici přivezli i sto dvacet holubů dalších plemen a to jak okrasných, tak užitkových.

Dostál přiblížil, že v posuzování holubů nelze stanovit obecná pravidla, ale musí se vycházet ze vzhledu jednotlivých plemen. „Posuzuje se například hlava, kresba, letky, barva,“ vyjmenoval a zároveň upozornil, že u holubů voláčů musí posuzovatel vyhodnotit i nafouknuté vole.

Mezi chovateli, kteří prezentovali svá zvířata na výstavě v Domu chovatelů, byli ponejvíce starší lidé. „Ty mladé chovatelství příliš netáhne,“ komentoval to Miroslav Zbraněk, předseda Klubu chovetelů králíka Moravského bílého hnědookého se sídlem v Prostějově.Dobrou náladu mu to ale na akci nekazilo, k čemuž snad přispěly i štamprle slivovice rozlévané jak mezi vystavovateli, tak návštěvníky.