Sportovní náčiní, o jehož vývoj se postarali v Americe, má podle prostějovského nadšence netradičních sportů v České republice jen hrstka lidí. On po hladině přehrad a různých vodních nádrží u nás i v zahraničí s Aqua Skipperem hopsá, díky sestře a přátelům, už sedm let.

Stává se vám, že z toho někdy spadnete?

Občas se koupu, stroj pak musím vzít pod paži a doplavat s ním ke břehu.

Nepodaří se znova naskočit, když spadnete dál od břehu?Tomáš Kašpárek je aktivním aquaskipperem

Znova bych na něj mohl nasednout jedině ze šlapadla nebo z lodičky, ale to jen v případě, že mi někdo hodný zastaví.

Říkáte, že stroj berete pod paži, a pak s ním plavete. Kolik váží?

Celkově váží deset kilo. Aqua Skipper je vyrobený z leteckého hliníku.

Šlo vám to s Aqua Skipperem hned napoprvé, nebo to chtělo nějaký delší trénink?

Ne, když mi to sestra s přáteli ukázala a já řekl ´Ukažte, to musí jít!´ zkoušel jsem se na tom udržet další tři měsíce. Nešlo to a nešlo. Byl jsem věčně ve vodě a říkal jsem si, že to není možné. Začal jsem hledat informace na internetu, přečetl jsem si návod.

A vyšlo to?

Nějak jsem návod vstřebal a šli jsme to s kamarády vyzkoušet. Opět jsme to zkoušeli, jeden kamarád jel, rozjel se, po třech metrech, glo, glo, glo. Já jsem se pak na dvacátý pokus zase rozjel a zase jsem zajel pod hladinu. Domluvili jsme se tehdy na jiný den. Pak už to bylo lepší. Náhodně jsem udělal osmičku. Podařilo se, a ten pocit, že se člověk vznáší nad vodou mě dostal. Řekl jsem si, to musím mít, ať to stojí, co to stojí.

Dnes už je vidět, že potíže s potápěním a špatnou technikou nemáte, když se dokážete udržet bez potíží na hladině. Kolik času jste věnoval tréninku?

Když jsem si koupil svůj vlastní Aqua Skipper, voda v přehradě už začala být špatnější. Jezdil jsem tak celou sezónu na Poděbrady. Hned druhý rok jsem pak jel na Mistrovství České republiky. Víceméně jsem tam ale jel z recese.

Kolikátý jste skončil?

Nevadí mi prohrávat. Skončil jsem tehdy nějak dvacátý z čtyřiatřiceti účastníků. Zjistil jsem si tam hlavně co a jak.

Jak takové mistrovství probíhá?

Jezdí se tam vyřazovací závod na 50 metrů. Což je fakt dřina. (smích) Pak se jezdí štafety, sprintem k bójce a zpět, pak jede další. No, a nakonec je exhibice, což je spíš taková sranda, kdy závodník dělá různé triky, ale to mi moc nejde. Královskou disciplínou je vytrvalostní závod.

Počítá se tato část závodu na vytrvalost na hodiny nebo minuty?

(Smích) Tak můj kamarád z Brna na tom vydržel hodinu a čtvrt, ale to je opravdu už takový rekordman. Ale zas na druhou stranu jezdí na tom lidé od pětatřiceti do šedesáti a další kamarád, kterému je přes padesát na tom vydržel tři čtvrtě hodiny. To už jsme mu ale říkali, aby vyndal baterky. No, a pak na tom jezdí děti těchto závodníků.

Jak dlouho jste na vodě s Aqua Skipperem vydržel vy?

Můj osobní rekord byl teď na Vranově půl hodiny.

Říkáte, že je to sport vhodný i pro děti? Jsou pro ně nějaké speciální Aqua Skippery?

Na tomto závodu je právě to kouzlo, že existuje pro všechny děti i dospělé, ženy, muže, jeden stroj. Nedělají se tu žádné rozdíly. Děti mají například u Aqua Skipperu přidáno jedno pérko, ale jinak nic.

Víte, kolik je u nás závodníků na Aqua Skipperu?

Skalních závodníků je nás asi 40. Prodejce v Hradci Králové říkal, že je těchto strojů v republice prodaných 200 kusů.

Při pohybu na Aqua Skipperu asi člověk zapojí všechny svaly v těle. Je to náročnější na ruce nebo na nohy?

Na tomto sportu je nejnáročnější ho vůbec udýchat. Je to fakt náročné na dech. Perfektním tréninkem je švihadlo. Je tu velký záběr na lýtka. Já osobně ještě chodím běhat a jezdím na kole. Ale každý rok se v sezóně první dva týdny opravdu trápím.

Kde můžou zájemci o tento sport Aqua Skipper sehnat?Trénink před závody

Dá se sehnat na internetu pod názvem Aqua Skipper, Water Bird nebo jednoduše jako skákadlo. Nejlepší zkušenosti mám z internetovou prodejnou v Hradci Králové. Je to dobrá prodejna, protože tam mají i náhradní díly.

Občas potřebujete zajet si na vodu jinam. Jak je Aqua Skipper skladný?

Dá se rozebrat na menší části a ve škodovce se dokonce vleze do kufru na pět milimetrů. Já si beru Aqua Skippera i k moři, respektive kamkoliv, kde je voda. Co je zajímavé, že všude je hlouček lidí, kteří nevěří a říkají, že mám vrtulku.

Půjčil jste ho někdy někomu na vyzkoušení?

Nemám s tím dobré zkušenosti. Když už, je potřeba zkoušet ve větší hloubce, dostačující jsou dva metry. Člověk napoprvé se odrazí moc nebo málo, a jde rychle do vody.

Od kolika let byste doporučil cvičit na Aqua Skipperu?

Je na váhu od 32 kilo, takže se dá říct, že už děti od osmi let by mohly zkoušet. Důležité je, aby výškou dostaly na řidítka a zase také nesmí být větší, aby nepřepadly. S výškou 140 centimetrů by neměly mít problém.

Za kolik se dá Aqua Skipper pořídit?

Samotný Aqua Skipper stojí 7 tisíc korun, ještě je na to taková speciální taška za patnáct set. Do devíti tisíc se dá pořídit celá výbava pro tento sport. Je to cena horšího kola. Navíc se to dá odkoupit i od nějakého outdoorového klubu.

Vy máte dvě děti, už některé z nich Aqua Skipper zkusilo?Water bird na plumlovské přehradě

Synovi je osm let, ale teď už bude konec sezóny a voda je docela studená, proto to bude lepší s neoprenem a záchrannou vestou, takže to necháme až na příští rok. V současné době jej nejvíc baví keramika, ale je docela vysportovaný. Bez problému ujel 39 kilometrů na kole. Je takový nezmar.

Vy jezdíte bez vesty. Nemáte někdy strach, když jste dál od břehu, že vám dojdou síly a začnete se topit?

Jednou se mi stalo na Poděbradech, že jsem byl dvacet metrů od kraje a zapletl jsem se do řas. Lidé mi pomohli zavolat na rybáře a vytáhli jsme stroj nakonec společnými silami na břeh. Hlavní je nepřeceňovat síly.

Jak máte natrénováno na sobotní závod v Červeném Kostelci? (v sobotu 16. srpna od 9 do 17 hodin v kempu Brodský)

Přiznám se, že moc ne, docela mě totiž bolí záda. Ale tak mám ten osobní rekord 30 minut ve vytrvalosti, tak uvidíme.

Jezdíte i na závody do zahraničí?

To je zajímavost. Česká republika je jedinou zemí, kde se pořádají mistrovství v závodění na Aqua Skipperu. Navíc nevidívám ani amatérské závodníky nikde po republice. Vím jen, že si Aqua Skippery pořídily outdoorové kluby a chtěly je půjčovat, jenže se na tom člověk hned nerozjede, tak ten nápad asi padl. Slyšel jsem takovou věc, že snad se daří na Aqua Skipperu jezdit lépe lidem s hudebním sluchem, že mají lepší koordinaci pohybů. Nevím ale co je na tom pravdy, protože já mám hudební hluch a jedu. (smích)

K čemu se dá přirovnat fyzická náročnost na Aqua Skipperu?

Řekl bych, že je to skákání přes švihadlo dohromady s jízdou na koni. Člověk jde totiž do podřepu, a pak jakoby bere opratě.

Nechtěl jste si někdy otevřít nějakou školu pro nové Aqua Skippery?

Mnohokrát jsem to různě publikoval veřejně na internetu, na Facebooku, ale nakonec jsem to stáhl, protože to akorát tam nějací teenageři, nebo co, začali divně komentovat. To mě odradilo, a řekl jsem si, že mi to za to nestojí.

Tomáš KašpárekNarodil v Prostějově, žije ve Vrahovicích, se svou manželkou má dvě děti, osmiletého a šestiletého syna. Kromě toho, že je dnes aktivním Aqua Skipperem, věnoval se vrcholovému závodění na kole, u cyklistiky zůstal, a dál ještě lyžuje, běhá nebo plachtí. V soukromém životě projektuje plošiny pro vozíčkáře v prostějovské společnosti Manus, nebo je členem Klubu smržických turistů.