„Naším cílem je to, aby na místech pro veřejně prospěšné práce nebyli zaměstnáni stále stejní lidé,“ řekl Adolf Tomadl, mluvčí Úřadu práce v Prostějově. Dodal, že opatření ministersva reaguje na zvyšující se počet nezaměstnaných. Hlavním úkolem omezení je postupné protáčení nezaměstnaných lidí na místech, které obce nabízejí.

„Pokud je člověk veden v evidenci pracovního úřadu a splňuje další kritéria, můžeme ho v obci dočasně zaměstnat. Teď ale nedostaneme příspěvky na mzdu těch lidí, kteří u nás v obci pracovali už v loňsém roce. Platit je sami z rozpočtu obce nemůžeme. Nemáme na to dostatek peněz,“ potvrdila Jana Kubálková z Obecního úřadu v Kladkách.

Poptávka je vyšší než nabídka

Velkým problémem je také vysoká poptávka nezaměstnaných, protože ta mnohokrát převyšuje nabídku práce v obcích.

„O veřejně prospěšné práce a veřejnou službu je u nás velký zájem, ale v obci není tolik práce, abychom přijali všechny nezaměstnané,“ uvedl Jiří Porteš, starosta Ptení. Ve Ptení se bude volnými pracovními místy zabývat také zastupitelstvo ob­ce.

V dubnu se podle analitiků úřadu práce nezaměstnanost v okrese opět zvýší, protože OP Prostějov na začátku měsíce propustilo okolo sto padesáti lidí a budoucnost dalších je nejistá.

O veřejně prospěšné práce se mohou zajímat lidé, kteří jsou v registru pracovního úřadu minimálně pět měsíců nebo uchazeči zdravotně postižení.

Pokud by ale tuto nabídku nezaměstnaní odmítli, hrozí jim, že budou vyřazeni z registru úřadu práce a úplně přijdou o veškeré sociální dávky.

MARTIN LAŠTŮVKA