„Tento projekt byl nominován Olomouckým krajem do národního kola evropské soutěže prevence kriminality,“ řekl Michal Poláček, manažer prevence kriminality Olomouckého kraje.

Od nového školního roku chystají pracovníci Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci nové aktivity v rámci E-bezpečí. Duší projektu je na univerzitě Kamil Kopecký.

„Od září chystáme pokračování přednášek na školách o nebezpečí kyberprostoru, budeme provádět také výzkum a pro děti máme připravenu soutěž zaměřenou na správné používání internetu,“ přiblížil Kopecký.

Dílka o zneužití kyberprostoru

Soutěž je zaměřena především na žáky a studenty od jedenácti do osmnácti let. V několika soutěžních kategoriích mohou vytvářet díla upozorňující na nebezpečí ochrany soukromí.

„Ta pak budou hodnotit odborníci, kteří projekt vytváří, ale třeba také zástupci policie a dalších subjektů, které s námi spolupracují,“ uvedla organizátorka soutěže Veronika Krejčí.

Školy se mohou do E-bezpečí přihlásit buď jako partneři, nebo pouze požádat o odborné proškolení svých žáků.

„V současné době spolupracujeme s dvaašedesáti školami po celé České republice. Zde v regionu jsou to například školy v Úsově, Litovli či Slovanské gymnázium v Olomouci. Mezi kantory je o školení obrovský zájem. Sami říkají, že jsou překvapeni, co děti s internetem dokáží a jakým aktivitám se věnují,“ uvedl Kopecký.

Zostuzení na veřejnosti

Šikanování pomocí internetu se může dít třeba umístěním videa s nepříjemným obsahem, například sexuálním podtextem, na veřejně přístupný web.

Podobný případ se stal koncem školního roku na oděvní škole v Prostějově. Všichni aktéři však nakonec prohlásili, že šlo o pouhý vtip. Podle odborníků však může i takovéto vtipkování přerůst ve vážný problém. Sama oběť pak může prohlásit celou záležitost za legraci, aby se vyhnula jejímu rozebírání.

Na internetu se mohou děti stát také obětí někoho, kdo předstírá svou identitu a pomocí osobních údajů pak může dítě vylákat na schůzku, která často skončí třeba sexuálním zneužitím. Pokud nezletilý nesouhlasí, může být snadno postižen vydíráním.

„Špatné je, když má útočník jeho fotografii. Může pak hrozit zveřejněním, například s informací, že dotyčný je homosexuál, nebo že krade,“ uvedl Tomáš Macoun, který se na činnosti E-bezpečí podílí.

Všechny potřebné informace o projektu naleznou zájemci na internetových stránkách www.e-bezpeci.cz.

SOUVISEJÍCÍ:

Škola bude řešit elektronickou šikanu

Videohrátky byly pouhým vtipem, tvrdí škola