„Byl jsem se na nich podívat v úterý po práci. Je tam spousta pupenů, do plného květu má svah ještě týden čas," usmál se amatérský přírodovědec Pavel Klemsa.

Botanik prostějovských ochránců přírody Jaroslav Podhorný si všiml, že koniklece v okolí Plumlova vykvétají už druhý týden.

„Na chvíli je ale přikryl sníh," upozornil botanik.

Vzácné koniklece musí u Plumlova ochránci zabezpečovat před okusem. „Pupeny rostlin tam chodí okusovat zvěř, protože jí chybí jiná potrava. Proto jsme tam vybudovali oplocenky," přiblížil Podhorný.

Zídka, budky i čmelákovník

Obojživelníků a plazům pak ochránci nabídli na svahu na dohled od plumlovského zámku jako skrýš kamennou zídku. Nezapomněli ani na ptáky – na stromy pro ně rozvěsili budky.

„Pro čmeláky jsme tam pak položili čmelákovník – tedy malý úl," prozradila Eva Zatloukalová, šéfka prostějovských ochránců přírody.

Na orchideje do mokřadů

Co říká botanik Podhorný na dlouhou zimu s pořádnou sněhovou nadílkou?

„Květena půjde rychle do květu. „Spousta jarních květin tak bude zanedlouho vykvétat současně," reagoval Podhorný.

Příval sněhu botanika těší, protože voda z tání nasytí mokřady. Třeba ty v okolí Horního Štěpánova, Skřípova nebo Kladek. „

Jedny z českých orchidejí – prstnatce májové – nejspíš na mokřadech okresu uvidíme kvést v půli května," odhadl Podhorný.

Milovníci divoce rostoucích květin ale budou muset do přírody vyrážet nejspíš s pláštěnkami. Botanik prostějovských ochránců přírody totiž na základě průběhu zimy odhaduje, že může přijít bouřlivé jaro.

„Voda z tání se začne díky vyšším teplotám vypařovat, začnou se tvořit mračna a přijdou bouřky," vysvětlil Jaroslav Podhorný.