"Poté ji domnělá kamarádka požádala o přeposlání PIN kódu, který jí přijde v SMS zprávě. Mělo jít o hru, ve které lze vyhrát večeři a žadatelka ji ujistila, že ji to nebude stát žádné peníze. V přijaté SMS zprávě pak byl PIN kód a text, že „právě úspěšně zaplatila 600 korun“, a že PIN kód nemá nikomu přeposílat. Touto radou se však neřídila a PIN kód „kamarádce“ přeposlala," vysvětlil policejní mluvčí František Kořínek.

Takto ženě přišla stejná zpráva vždy s jinou variací PIN kódu ještě osmkrát, které opět přeposlala "kamarádce". Podezření, že něco není v pořádku začala šestadvacetiletá žena tušit, když ji domnělá kamarádka z messengeru požádala o fotografii platební karty. Proto se pro jistotu telefonicky zkontaktovala s onou kamarádkou, která však o ničem nevěděla.

Díky své důvěřivosti tak mladá žena přišla o šest tisíc korun. Policisté po pachateli intenzivně pátrají a pokud jej dopadnou hrozí mu trest odnětí svobody za přečin podvod až dva roky za mřížemi.

Další dáma si pozor dala

Naopak velmi příkladně zareagovala o dvacet let starší žena taktéž z Prostějovska, která podezřelou žádost o telefonní číslo, která jí přišlo na messenger od kamarádky z profilu nejprve prověřila.

"Kontaktovala onu kamarádku a ta jí potvrdila, že se jedná o podvrh, protože ona jí žádnou takovou žádost neposílala. Když šestačtyřicetiletou ženu poté kontaktovalo několik jejich známých, kteří byli pro změnu osloveni z jejího profilu, rozhodla se celou věc oznámit na policii," uvedl dál policejní mluvčí František Kořínek.

Stačí se řídit zdravým rozumem a prověřit si, že vás opravdu kontaktoval váš známý či známá, nejlépe jim zatelefonovat.

Neposílejte ani žádné údaje k platebním kartám a dalším důležitým osobním dokladům.