„Je to rekord. Návštěvnost sice rok od roku roste, ale tolik účastníků jsme snad ani nečekali,“ pochvalovala si Lenka Copková z šestačtyřice­tičlenného pořadatelského týmu.

Populární akce klubu českých turistů, na níž se sjíždějí výletníci a rekreační sportovci ze všech koutů Česka včetně Prahy, nabídla jako vždy různě náročné trasy pro pěší i jezdce na horských a silničních kolech. Letos okruhy mířily na sever, to znamená na zelenající se Kosíř, Náměšť, Laškov.

Na kontrolách dostaly hloučky poutníků napít a mohli se zakousnout do chleba se škvarkovou pomazánkou. Pokud nesešli z cesty a do cíle přinesli všechna razítka, odměnili je organizátoři diplomem a pochvalou.

Snažili se přitom, aby nespěchali domů. Před kulturákem nachystali posezení pod velkými stany, od grilu to vonělo široko daleko a hrála živá muzika.

„Byli jsme na vandru poprvé. Vybrali jsme si nejkratší trasu pro horská kola, a přestože jsme z Prostějova a na výlety kolem Kosíře vyrážíme docela často, překvapilo nás, že nás vedla po cestičkách, které ještě neznáme,“ prozradila čtyřicetiletá Dana Ruthová, která v sobotu ráno přijela s manželem a osmiletým synem do Smržic po cyklostezce.

Stejně jako desítky dalších Prostějovanů. Každý rok se těší pozornosti také nejmladší a nejstarší účastník. V kočárku absolvovala výlet kolem čelechovického lomu jednoměsíční Stella Volek a stařešinou Smržického vandru byl už poněkolikáté Blahoslav Kříž, letos pětaosmdesátiletý milovník turistiky z Brna.