„Každého kupujícího nabádáme, aby dodrželi veškerá pravidla bezpečného zacházení s pyrotechnikou. Pro větší bezpečnost nabízíme i zvlášť odpalovací šňůru, kterou stačí připnout na knot rachejtlí," uvedl prodejce pyrotechniky Josef Huvar a dodal, že aktuální trendy jdou ruku v ruce se zvyšováním bezpečnosti pyrotechniky.

„Momentálně jdou nejvíce na odbyt tak zvané kompakty, což je vlastně soubor několika rachejtlí, které se postupně odpalují za sebou po zapálení jediného knotu. Ale je pravda, že především starší generace si stále bere méně bezpečné, přesto tradiční koule a rakety, na které jsou zvyklí a umí s nimi zacházet," dodal Josef Huvar.

Zábavná pyrotechnika je rozdělena do několika kategorií podle nebezpečnosti. Velká část je dostupná lidem až od osmnácti, některá dokonce od jednadvaceti let. Různorodá je i cena za silvestrovské petardy.

„Cena je závislá od délky a vizuální podoby výsledného ohňostroje. Například už zmíněné kompakty prodáváme v hodnotě od dvou set padesáti až do tří tisíc korun," informoval prodejce pyrotechniky Josef Huvar.

Vyšší cena za kouzelný zážitek pod rozzářenou oblohou zákazníky neodrazuje.

„Zájem o pyrotechniku je každoročně velký. Lidé nakupují ověřené světlice, ale čím dál větší popularitu získávají i kompakty. Já sám Silvestr určitě oslavím ohňostrojem," usmál se majitel obchodu s pyrotechnikou Jiří Pokovba.

Lacině a klidně? S prskavkou

Ne všichni si troufají uspořádat vlastní ohňostroj.

„Já mám z pyrotechniky přirozený respekt. Zaprvé je mi líto dát tolik peněz kvůli páru minutám vybuchujících petard na obloze, a zadruhé mě děsí výjevy utrhaných prstů na rukou. Takže jako každoročně Silvestra oslavím s prskavkou," zasmála se Aneta Kratochvílová z Prostějova.

Další variantu, jak si užít silvestrovskou podívanou na obloze, nabízí město Prostějov.

Ve čtvrtek v osm hodin večer lákají pořadatelé na hlavní náměstí, kde proběhne slavnostní ohňostroj k oslavám konce roku.