Podařilo se nám vyrobit multifunkční hodiny pro děti. Skládají se ze tří částí. Nahoře je zastřešený ciferník a pod ním se nachází bezpečnostní hlásič. Děti v nouzi zmáčknou buď jedno, nebo druhé tlačítko a okamžitě se tak dovolají na policii či záchrannou službu. Ve spodní části hodin se pak nachází odpadkový koš," uvedla předsedkyně sdružení Přijdu včas Jana Kostelníková.

Školáci si poprvé vyzkoušeli telefonát na pobočku policie a byli poučeni o zásadách nouzového volání. Po krátkém představení projektu se děti pobavily v připravených soutěžních disciplínách.

„Už od první třídy děti učíme, jak správně telefonovat na linky tísňového volání a varujeme je před zneužíváním těchto čísel," řekla učitelka ze základní školy E. Valenty Alena Matiášková.

Nové bezpečnostní hodiny s hlásičem na sídlišti E. Beneše v Prostějově

S hodinami se seznámili i žáci místní základní školy. Foto: DENÍK/Dagma Málková

„Jsem moc rád, že touto cestou zvyšujeme bezpečnost na veřejných místech. Nemusí to být jen děti, které využijí hlásiče. Klidně se na procházce může udělat dědečkovi špatně a vnouček tímto způsobem rychle přivolá záchrannou službu, aniž by musel složitě v mobilním telefonu vysvětlovat, kde se právě nachází, protože hlásiče jsou v mapách integrovaného systému zaznačeny.

A i kdyby to mělo zachránit pouze jeden lidský život, pořád je to nevyčíslitelná hodnota. Ale hlavním účelem je především prevence," popsal záměr projektu jeho patron Hynek Blaško.

Na podobě hodin se podílely i samy děti ze základních škol, které měly za úkol ve svých slohových pracích napsat, jak by měl takový bezpečnostní hlásič u hřiště vypadat.

„K hodinám mě inspirovala i vlastní dcera, která se často vracela z hřiště pozdě, protože nevěděla přesný čas. Nyní máme po republice rozmístěných několik desítek hlásičů a plánujeme další. Avšak vše závisí na finanční podpoře našich sponzorů. Často se setkávám s argumenty, že nám nepřispějí, protože hlásič není dostatečně využívaný a já jim nedovedu vysvětlit, že to je právě našim účelem, zvýšit bezpečnost natolik, aby děti nemusely volat na tísňové linky," doplnila Kostelníková.

Na výrobě hodin se podíleli i studenti ze středních škol, kteří byli na odborné praxi ve společnosti Mubea. Náklady za materiál věnovala firma jako sponzorský dar občanskému sdružení.

„Jsme rádi, že můžeme tímto způsobem pomoci dětem a nejen jim. Přínos vidíme také v tom, že velkou část hodin vytvořili žáci z odborných škol, kteří se tak mnohé naučili," řekla Michaela Zahnášková, která zastupovala sponzorskou firmu Mubea.