„Máme tu sedmnáct koz, odrozených je zatím sedm, a celkem je tu osmnáct kůzlat," spočítala chovatelka, kolik koz v těchto dnech pobíhá na farmě Rozinka.

Jsou roztomilá a nemotorná a lákají k pohlazení, základem ale je, dobře se o kůzlata postarat a snadný úkol to není. Jarmila Zelenská nejen, že kozy krmí, dojí je, a z jejich mléka pak vyrábí zdravé potraviny, ale také je už dvacet let sama rodí. Letos to zatím zvládla osmnáctkrát.

Jak chovatelka uhlídá hned několik březích koz, které mohou najednou porodit od jednoho až do pěti kůzlat?

„K dispozici mají porodní box. Každá březí koza, když ví, že má rodit, sama si do boxu zaleze, a jde tam porodit. Bez dozoru je ale rozhodně nenechávám. Chodím je kontrolovat i v noci. K tomu máme dětskou chůvičku. Intuitivně už ale vím, kdy koza porodí. Vše si zapisuji a stává se mi, že k porodu u kozy dochází skutečně na den přesně," nechala se slyšet Jarmila Zelenská s tím, že březost kozy trvá asi 152 dnů.

Zapeklitosti porodu

Nechat kozu bez dozoru při porodu je pro chovatelku nemyslitelné.

„Kůzle může být v matce špatně poskládané. Jestliže má špatnou polohu, musím do kozy sáhnout a například kůzleti vyndat nožku zpod bříška," řídí se zákonitostmi porodu Jarmila Zelenská.

„Nejhorší je, když je hlavička zakloněná dozadu. V takovém případě jde o vteřiny a může se stát, že kůzle uhyne," dodala chovatelka.

Zdravé mléko

Ani po porodu ale kůzlata nezůstávají bez dozoru.

„Je nutné, aby se kůzle do deseti minut po porodu napilo. Sací reflex je skutečně důležitý. Čím dříve se totiž kůzle napije mleziva, tím dříve se mu nabudí trávení," řekla Jarmila Zelenská. Mateřské mléko kozy není ale prospěšné jen kůzlatům.

„Mlezivo neboli kolostrum je dobré i pro člověka. Pro pacienty, dlouhodobě nemocné a malé děti. Zkrátka pro všechny, kdo potřebují posílit imunitní systém," vysvětlila Jarmila Zelenská s tím, že ona sama kolostrum neoddojuje a neprodává.

„Přestože je mlezivo finančně dobře ohodnocené, a jsou firmy, které jej vykupují, já jej nechávám kůzlatům. Chci, aby zůstala zdravá. Pokud je ho moc, oddojím si mlezivo pro vlastní potřebu a nechávám jej svým pěti vnukům," prozradila farmářka a popsala, že by toto mateřské mléko přirovnala k vaječnému likéru. Kozí mléko je prospěšné právě dětem, které bývají v současné době často alergické na mléko kravské.

Vzhůru na Počítání kůzlátek

Vzít děti a podívat se na to, jak kůzlata pijí od maminky mateřské mléko nebo se dozvědět, čím je koza užitečná pro člověka, můžete i osobně. Čelechovická Kozí farma Rozinka si totiž na Bílou sobotu 19. dubna připravila tradiční akci Počítání kůzlátek, kde si budete moci pochutnat nejen na kozím sýru a mléku, ale také třeba na jogurtu nebo pudinku.

Kozí farma Rozinka Je soukromá farma v Čelechovicích na Hané, kde si můžete přijít ochutnat čerstvě nadojené syrové mléko. Komu se kozí mléko a produkty z něj doporučují? Dětem, které jsou často alergické na kravské mléko. Dospělým. Výrobky z kozího mléka snižují hladinu cholesterolu či mají prokazatelnou protirakovinovou účinnost.