„V Olšanech v současné době probíhají výkupy pozemků a připravují se podklady pro vydání stavebního povolení. Plánujeme, že s budováním připojovacích a odbočovacích pruhů začneme na jaře příštího roku," řekla Nina Ledvinová, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.

Za rizikový považují tento úsek dlouhodobě i dopravní experti.

„Nebezpečný je směrový oblouk, který byl postavený na rychlost osmdesát kilometrů v hodině, navíc zde chybí připojovací a odbočovací pruhy. Řidiči by měli projíždět křižovatku omezenou rychlostí a dávat pozor, jestli někdo nevyjede z Olšan na rychlostní silnici," řekl šéf prostějovského dopravního inspektorátu Vítězslav Matyáš.

I v letošním roce budou stavbaři pokračovat s rekonstrukcí mostu u Olšan u Prostějova, která začala minulý rok. Práce, které spolknou 25 milionů korun, mají začít na jaře. V létě se dělníci přemístí spolu s těžkými stroji na silnice a pustí se do jejich oprav.

„Třiatřicet milionů korun si vyžádá oprava vozovky na hranici okresu Vyškov a Brodku u Prostějova, opravy se dočká i silnice u Olšan u Prostějova ve směru na Olomouc," uvedla Nina Ledvinová.

Dělníci se také pustí do druhé etapy oprav mimoúrovňové křižovatky u Brodku u Prostějova.

„Termín zahájení bude upřesněný až poté, co skončí výběrové řízení, práce budou stát osmdesát milionů korun," informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.

Nová stěna bude delší a vyšší

V průběhu léta se stavbaři pustí i do opravy protihlukové stěny na prostějovské estakádě, kde hluk z projíždějících aut obtěžuje obyvatele domů na Okružní ulici i sídliště Šárka.

„U nás je to opravdu hrůza. V létě se při otevřeném okně nedá vůbec spát, a když si chce člověk v létě sednout na balkon, tak si může o klidu nechat zdát. Je pravda, že kdyby tady nebyla protihluková stěna, tak je to daleko horší, ale i tak je tady pořádný hluk," řekla Jana Dufková, která bydlí v jednom z domů na Okružní ulici.

Opravu protihlukové stěny vítá i prostějovská radnice.

„Stávající stěna už potřebuje rekonstrukci, aby se zlepšila její protihluková funkce, a mohla tak chránit přilehlé objekty bytové zástavby v Okružní ulici. Nová stěna bude delší a vyšší než její současná podoba," nechal se slyšet náměstek primátora Jiří Pospíšil. Práce mají začít někdy od července do října a budou stát 24 milionů korun.