Výnosy jsou ale mnohem nižší než například v loňském roce.

„U ozimého ječmene jsou to necelé čtyři tuny z hektaru oproti loňským šesti, ozimé pšenice je zatím sklizeno jen asi osm procent, což není dokonalý vzorek, ale i tady máme výnos kolem čtyř tun, zatímco loni to bylo sedm," poznamenal Kohoutek. Řepka klesla z loňských tři a půl tuny na tři.

Výnos se výrazně liší podle místa.

„Na některých honech s pšenicí máme ztráty i přes padesát procent. Je to způsobeno především silnými zimními holomrazy a jarním suchem," zhodnotil situaci Jan Frys, jednatel společnosti Zevas v Brodku u Prostějova. Obilí kvůli suchu také nenarostlo do potřebné výšky, a tak bude zřejmě méně slámy pro dobytek.

Zemědělce nepotěšily ani nedávné přeháňky.

„Pokud prší do sklizně, není to nikdy dobré, kvalita zrna jde rapidně dolů. Plísně se ale zatím neobjevují," podotkl Frýs s tím, že mokré zrno se musí dosoušet proudem vzduchu, a to znamená výdaje za energii.

Na některých polích ještě nedozrálý ječmen podrůstá díky pravidelným dávkám vláhy novými klásky, a ty pak mohou znepříjemnit sklizeň. Proto část farmářů stále vyjíždí na pole s postřikovou mechanizací.

Ani ovocnáři neměli letos na růžích ustláno

S rozmary počasí letos marně bojovali i ovocnáři.

„Když to srovnám s loňským rokem, tak jsme, co se týče jablek, asi na padesáti procentech. Loni ovšem byla úroda nadprůměrná," shrnul vedoucí sadů v Dětkovicích Pavel Melka. Letošní úrodu srovnal s rokem 2010, kdy napršelo do květů a ovoce bylo velmi málo.

„Mělo by to být o něco lepší, ale problémem je kvalita. Výnos bude nižší kvůli únorovým holomrazům, které poškodily pupeny, a nočním mrazům z 18. května, ale také proto, že v noci 1. července prošel přes sady pás krup. Plody jsou zhruba z poloviny mechanicky poškozené," vysvětlil Melka.

„Višně a švestky jsme letos ani nesklízeli, to pomrzlo všecko," konstatoval sadař.

Přesto situace s ovocem nebude zřejmě tak kritická jako před dvěma lety. „Sezona začala už před dvěma týdny a pomalu se rozjíždí. Třešně a višně byly trochu slabší, ale meruňky nějaké budou. Čekáme ryngle a švestky, poměrně dost by mohlo být i jablek," odhaduje majitel žešovské palírny Jan Kleiner. Tento rok očekává spíše průměrnou sezonu. „Ale těžko předvídat, dneska je ovoce na stromě a zítra tam být nemusí. Stačí jedna pořádná bouřka s kroupami," uzavřel Kleiner. (pam)