Stálicí bojů o senát již je Božena Sekaninová (ČSSD). V senátu je od roku 2006, zároveň je prostějovskou zastupitelkou. Čerstvě jednašedesátiletá politička působí ve veřejných funkcích od devadesátých let.

Do boje pak vyslaly své zástupce také jiné strany. Za ANO 2011 je to starostka Vranovic-Kelčic Irena Blažková, která do senátu kandiduje poprvé.

Dalším soupeřem pak bude lidovec Jaroslav Fidrmuc, který přes deset let vedl Cyrilometodějské gymnázium v Prostějově a objevil se i v pozici náměstka ministra školství.

Komunisté do boje vyslali Zuzanu Böhmovou, operátorku výroby se zkušenostmi s komunální politikou.

V ní čtyři roky coby zastupitel působil také kandidát hnutí Pévéčko, Jan Krchňavý. Za Pévéčko, které vzniklo před čtyřmi lety, jde vůbec o prvního kandidáta vysílaného do senátu.

S ČSSD se naopak dlouhodobě o nadvládu nad senátem utkávala ODS. Ta po herci Ladislavu Županičovi vsadila na učitelku z Nezamyslic Dagmar Halašovou.

SPD pak vsadila na Pavla Dopitu, pedagoga a aktivistu, který kandiduje také v komunálních volbách.

Staronovou tváří pak je Jitka Chalánková. Ta působila v poslanecké sněmovně za TOP 09, se stranou se však rozešla a nyní kandiduje do senátu jako nezávislá.

Oproti tomu volba do senátu bude i o nováčcích. Jedním z nich je třeba Petr Michek, právník, který je Prostějovanům známý třeba z místní poradny. Michek v minulosti chtěl kandidovat za ANO, nyní tak činí za Moravany.

Za Moravské zemské hnutí pal šel do boje majitel prostějovské pohřební služby Pavel Makový.

Jedenáctým kandidátem pak je Marek Obrtel. Lékař, bývalý vojenský lékař, se snaží dostat do horní komory parlamentu v barvách České strany národně sociální.