Za nedávno zveřejněnou informaci na webu ministerstva i České unie sportu je rád předseda Okresního fotbalového svazu Milan Elfmark. Právě do fotbalu by měla jít většina přiznaných peněz.

„Přijdou již brzy prostředky na mládež a také na údržbu sportovišť. Je to jen dobře, peníze byly schválené a nemělo dojít k jejich zadržení,“ říká Elfmark.

Více než čtyřiceti tisíc korun se tak ze státního rozpočtu dočká SK Jesenec-Dzbel. O této skutečnosti však představitel klubu Milan Prucek zatím nedozvěděl.

„Zatím nemáme nic, jen slib. Konečně se ale dočkáme. Zatím jsme se snažili vyžít z peněz od kraje a obce,“ poznamenal muž.

Dočkají se však i mnohé jiné kluby z okresu, třeba z Olšan u Prostějova, Otaslavic, Nezamyslic či Sokol II Prostějov.

Program na investice zrušili

Jiné ale mají smůlu. Jeden z programů, určený na investice, byl totiž zrušený. A chystá se jeho nové vypsání. Toto rozhodnutí ovlivní třeba protivanovské sportovce.

„Žádali jsme o devět milionů na stavbu multifunkčního areálu pro fotbalisty ale také školáky. Teď nevíme, co bude,“ říká Libor Bílek za fotbalové SK Protivanov. I tento oddíl už měl dotaci přislíbenou.

„Byli jsme domluveni, že projekt podpoří i městys. Tato situace je nemilá, jsem z toho nešťastná. Pokud to bude možná, požádáme opět,“ uvedla na adresu nejprve schválené a posléze zrušené dotace starostka Protivanova Bronislava Krénarová.

Tento úmysl potvrdil i Bílek.

„Čekáme, jak rozhodne ministerstvo, opět budeme žádat. Ale když nebudeme vybráni, jak máme vědět, že to nebylo tentokrát cinklé?“ ptá se Bílek.

Hýčkají centra, na venkově sport umírá

On i jeho kolega z Jesence pak mluví také o menší důvěryhodnosti celého systému.

„Mluví se pořád o tom, kolik se dává do sportu. Ale jdou tam ty peníze skutečně? Myslím si, že kdyby ta částka byla taková, sportoviště by vypadaly jinak,“ domnívá se třeba Bílek.

„Přijde mi, že si ministerstvo hýčká různé akademie ve velkých centrech. A na venkov, kde sport umírá, zapomíná,“ přidává se s kritikou Prucek.