Autobusy v problémech

Některé autobusové linky měly díky náledí a uzavírkám problémy. Stejně jako vlakům se ani autobusům nevyhnulo zpoždění.

VÍCE ČTĚTE ZDE: Cestování v kalamitě? Zpoždění vlaků i autobusů, zavřené 3 silnice

Desítky zlomenin

Na namrzlých a zasněžených chodnících si způsobily úraz desítky lidí. V nejčastějších případech se jednalo o zlomeniny a naraženiny.

„V pondělí jsme ošetřili dvakrát více pacientů než běžně. Jenom do půl druhé to bylo sedmdesát pacientů. V úterý evidujeme stále více úrazů, ale doufáme, že se situace zlepší. Hodně lidí totiž raději zůstává doma a nevychází ven," řekla odpoledne mluvčí prostějovské nemocnice Radka Miloševská.

Hasiči v akci

Plné ruce práce mají i hasiči, kteří v regionu vyjíždějí nejčastěji k popadaným stromům a větvím na silnicích.

„Jen dopoledne jsme v průběhu dvou a půl hodin vyjížděli k devatenácti událostem v kraji, které měly souvislost s počasím. Pět z nich bylo na Prostějovsku," uvedla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková. 

Námraza na stromech uzavřela městské parky

Ledovka, sníh a námraza v Prostějově

Kvůli stromům prohýbajícím se pod tíhou námrazy uzavřela prostějovská radnice vstup do městských parků.

„Žádáme občany, aby z důvodu bezpečnosti nevstupovali do Kolářových sadů, Smetanových sadů a do lesoparku Hloučela. V důsledku nepříznivého počasí hrozí pád větví stromů," vyzvala v úterý dopoledne mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová. Opatření má trvat do středy do patnácti hodin.

„Dále upozorňujeme, aby si lidé případně přeparkovali auta z míst, kde hrozí pád větví stromů. V rámci možností zajišťujeme sjízdnost a schůdnost silnic a chodníků," doplnila Jana Gáborová. 

Rychlíkem se do Brna nedostanete, jinde se zpožděním

Do Vrbátek se zpožděním na Nezamyslice s ještě větším. Tak jezdily během úterního dopoledne vlaky z prostějovského hlavního nádraží. Některé osobní vlaky nabíraly i více než hodinové zpoždění. Rychlíkem se navíc cestující například do Brna nedostali vůbec, spoje dráhy zrušily.

„Přišla jsem se podívat, jestli vůbec nějaké jedou. Je to katastrofa, nestíhám do práce. No nic, zkusím stihnout autobus," říká Ivana Pechová. Podle zaměstnanců drah zatím lidé problémy se železniční dopravou spíše chápou.

Spadlé stromy uzavřely další silniciLedovka, námraza a sníh na Drahansku - 2. prosince 2014

Kvůli spadlým stromům a větvím musela být uzavřená další silnice v regionu.

„Kromě silnice z Drahan do Nivy a z Myslejovic do Otaslavic musela být zavřená i komunikace mezi Žárovicemi a Drahany," informovala mluvčí olomouckého hejtmanství Kamila Navrátilová.

Silničáři řidičům doporučují, aby pokud možno vůbec nevyjížděli. 

Železnice v problémech

Ochromená je kvůli zamrzlému trakčnímu vedení také železniční doprava. Vlaky nejezdí mezi ve směru na Prahu a Ostravu. Provoz na regionálních tratích je také výrazně omezený.

Aktuální situace na železnici

Zásahy hasičů

Po celou noc se nezastavili ani hasiči, od pondělka do dnešního rána zaznamenali celkem 256 výjezdů. Nejvíce z nich se týkalo odstranění větví a stromů, které popadaly pod tíhou námrazy. Téměř stovka událostí se týkala Přerovska, 82 výjezdů měli na Prostějovsku. Podle jejich mluvčí Vladimíry Hacsikové pomáhali také lidem uvězněným ve vlacích na trati.

„Hasiči jim celou noc zajišťovali teplý čaj a přikrývky. Do akce byl také zapojen autobus Hasičského záchranného systému Olomouckého kraje a autobus Správy železniční dopravní cesty Přerov, který cestující mezi uzavřenými úseky přepravoval," řekla mluvčí hasičů.

Kalamitní stav na silnicích pokračuje

Kvůli mrznoucímu dešti a sněžení stále platí kalamitní stav na silnicích v regionu. Kvůli spadeným stromům a větvím musela být uzavřená silnice z Drahan do Nivy a z Myslejovic do Otaslavic. Silničáři řidičům doporučují, aby pokud možno vůbec nevyjížděli.

„Nejhorší situace je na Prostějovsku a Přerovsku kvůli popadaným stromům," informovala mluvčí olomouckého hejtmanství Kamila Navrátilová.

„Situace se od pondělí nezlepšila. Chvíli prší, chvíli zase mrholí a nad ránem začalo i sněžit. Vozovky chemicky ošetřujeme, stále se ale tvoří ledovka a místy i ledová tříšť. Sjízdné jsou pouze se zvýšenou opatrností," řekla dispečerka prostějovské správy silnic.

Plné ruce práce měli cenou noc i hasiči, kteří v regionu vyjížděli k 82 případům. Nejvíce z nich se týkalo odstranění větví a stromů, který popadaly pod tíhou námrazy.