„Ve vodě jsem ještě nebyl, ale vypadá dobře a lepší to už nebude. Koupání je zde přírodní, lidé by tak neměli očekávat bazén nebo Chorvatsko," říká Zdeněk Vaněk. Podle svých slov je místní a do přehrady se chodí koupat desítky let.

S malou holčičkou zamířila za koupáním k Vrbičkám také Hana Vyroubalová. Ta naopak z kvality vody příliš nadšená není.

„Není to nic moc. Teplota vody je dobrá, ale voda samotná se mi nezdá. Jsem zde kvůli malé, jinak bych sem nešla," vysvětluje, proč se rozhodla pláž navštívit.

Koupání na plumlovské přehradě

Na pláži U Vrbiček. Foto: DENÍK/Michal Sobecký

Opalovačka i šlapadla

Nebyla sama. Velkou částí těch, kteří se rozhodli vyzkoušet plavání v nádrži, byly právě děti. Společně s rodiči a dalšími příchozími si kromě plavání nebo opalování mohli zvolit také například jízdu na šlapadle. Svezení nenabízí ovšem pouze na pláži U Vrbiček, ale také na druhé straně přehrady U Kuncků.

Koupání na plumlovské přehradě

Na pláži U Vrbiček. Foto: DENÍK/Michal Sobecký

Nespokojený provozovatel parkoviště

S přílivem rekreantů však řeší místní také problémy. Jeden z nich zmiňuje například Zdeněk Fischer, který má pronajaté parkoviště po cestě z Mostkovic do Plumlova. Stěžuje si například na to, že řidiči se vyhýbají placení parkovného.

„Parkují pak například v zákazech a brání mimo jiné vjezdu sanitkám či hasičům. Stejně tak ohrožují ignorováním jednosměrek chodce či maminky s kočárky. Třicet korun na celý den se asi zdá některým lidem moc," dělí se o své zkušenosti.

Návrat do doby minulé?

Využití přehrady a počty návštěvníků navíc ovlivňují nejen dění v Mostkovicích či Plumlově, ale také v Prostějově. Primátor Miroslav Pišťák už dříve uvedl, že se o provozování více koupališť ve městě bude rozhodovat podle toho, jaký bude zájem o Plumlovskou přehradu.

Podle Zdeňka Vaňka však už nikdy na přehradě nebude tolik rekreantů jako v minulosti.

„Už nikdy to nebude takové jako v osmdesátých a devadesátých letech. Hodně lidí má na zahradě bazén, další dávají přednost umělým koupalištím a navíc se může více cestovat než v minulosti. Je to úplně něco jiného než dřív," myslí si.

Ke koupání nyní láká i Podhradský rybník

Uplynulý tropický víkend lákal k vodním radovánkám i na Podhradském rybníce v Plumlově. 

„Nová pláž je sice malá, ale aspoň něco. A navíc voda je teď fajn," zmínil se Aleš Trunečka z Prostějova. Ten k rybníku zavítal v sobotu odpoledne na sraz trabantů, ovšem vodě neodolal a vykoupat se prý byl hned třikrát.

Koupání v Podhradském rybníku v Plumlově

Koupání v Podhradském rybníku v Plumlově

Koupání v Podhradském rybníku v Plumlově

Koupání na Podhradském rybníce v Plumlově. Foto: 3xDENÍK/Karel Rozehnal