„Z padesáti našich dětí je více než polovina nemocná. Mají střevní potíže,“ potvrdila Jaroslava Rašková, ředitelka Základní a mateřské školy v Olšanech u Prostějova.

I Silvie Soldánová, učitelka Mateřské školky v Partyzánské ulici v Prostějově, zaznamenala, že její malí svěřenci mají potíže s trávením.

„Nějaké průjmy se objevily i u našich dětí. Za jeden dva dny, kdy zůstali doma, se to ale spravilo,“ řekla.

Vedoucí protiepidemio­logického oddělení prostějovské hygienické stanice Eva Kučerá doporučuje, aby děti zůstávaly doma s průjmovými onemocněními déle než pouhý den.

„To, že průjem rychle odezní, ještě neznamená, že je dítě v pořádku. S jeho návratem do školky raději vyčkejte několik dnů,“ vzkazuje rodičům.

Miloš Fišárek, otec dvou malých chlapců, přiznává, že splnit doporučení hygieničky je pro něj a jeho manželku hodně složité.

„Pokud si jeden z nás vezme paragraf, tak se to v našem rodinném rozpočtu citelně projeví, protože první tři dny stát od ledna neproplácí. Babičky na hlídání nemáme, takže nezbývá, než si vybrat dovolenou. A to není jisté, jestli vám ji zaměstnavatel dá,“ krčí rameny s tím, že sám by se střevní chřipkou chodil normálně do práce.

Virus se přenáší vzduchem

Prostějovská pediatrička Jiřina Mikulášková před podceněním střevních chřipek varuje.

„Proti rotavirům existuje sice očkování, ale obvykle přicházejí spolu s adenoviry. Nemoc tak v některých případech provází zvracení a vysoké teploty, což vede k odvodnění organismu. Děti pak musí do nemocnice infuze,“ popsala.

Na omylu je ten, kdo si myslí, že virus nechytí, když si bude pečlivě mýt ruce.

„Nemoc se přenáší vzduchem,“ konstatovala lékařka, která pacientům radí jíst probiotika a vyvarovat se stravy obsahující mléko.

Nejvíce případů na přelomu zimy a jara

Podle hygieničky Evy Kučerová nejsou zatím počty nemocných se střevní chřipkou v rámci okresu nijak mimořádné.

„Evidujeme pouze dvacet potvrzených případů,“ sdělila a zdůraznila, že jde o pacienty, v jejichž stolici se našly rotaviry.

Řada nemocných ale laboratorní vyšetření vůbec nepodstoupí a další nevyhledají ani péči lékařů. Onemocnění totiž jen „vyleží.“

Střevní chřipka útočí na lidi po celý rok, ale nejvíce případů registrují hygienici vždy na přelomu zimních a jarních měsíců.

„Souvisí to s oslabeným imunitním systémem po dlouhé zimě,“ vyjádřila se Eva Kučerová.