Diváci se tak mohli přenést do světa princů a princezen. Na své si přišli nejen malí návštěvníci, ale i ti velcí, kteří díky známým pohádkám a pohádkovým písničkám zavzpomínali na své dětství.

Zámek navštívilo přes šest set lidí, kteří přijeli z širokého okolí. V obřadní síni se totiž konalo i Vítání jara.

Pohádkových prohlídek se zúčastnilo spoustu malých návštěvníků, kteří hltali každé slovo.

V prvním sále tak byla ke zhlédnutí pohádka „Sůl nad zlato“, kde se diváci setkali s Maruškou. V další síni se pak divákům rozehrála druhá pohádka, jejíž název zůstal návštěvníkům utajen.

Ovšem díky proslulým písničkám „Taková jsem já“ a „Když se načančám“ se z davu brzy ozvalo, že se jedná o pohádku „Co takhle svatba,princi“.

Nakonec se diváci vydali do sklepení zámku, kde na ně čekalo hrozivé peklo s Luciferem a princeznou Eufrozínou. I tam brzy padl název pohádky, „Z pekla štěstí“. Celá pohádková prohlídka trvala přes šedesát minut a návštěvníci odcházeli spokojení a plní nostalgie.

Vyprodáno během chvilky

„Scénky hrají kamarádi našeho zámku. Někteří s námi spolupracují již roky. Jsme za ně moc rádi, bez nich by to totiž vůbec nefungovalo,“ svěřil se Deníku Jiří Trudna z plumlovského zámku.

Pohádkové prohlídky jsou součástí zámku přes deset let a hrají se několikrát do roka. Kdo nestihl tyto jarní, může se těšit na opakování v červnu.

„Jsou to jedny z nejnavštěvovanějších prohlídek. Vždy je o ně obrovský zájem. Během chvíle byly vyprodané,“ uvedl s úsměvem Jiří Trunda.

Na pohádkových prohlídkách se pracuje několik měsíců dopředu. Připravuje se scénář a jednotlivé skupinky dobrovolníků průběžně nacvičují dílčí scénky. Prohlídky zaštiťuje zástupkyně kastelána Kateřina Jenešová.

Déšť zahnal vítání dovnitř

Součástí sobotního odpoledne bylo i Vítání jara. Jelikož pršelo, akce se přesunula do obřadní síně zámku. Zde vystoupil soubor Plumlováček, který navštěvují i děti mladší tří let.

Děti zazpívaly jarní písničky a jelikož počasí nepřálo, smrtka nebyla vynesena do podhradského rybníka, ale děti se s ní prošly mezi diváky.

„Na vystoupení jsme trénovali tři měsíce. Děti měly připravené jarní pásmo. Počasí nám nepřeje, ale nevadí, máme náhradní řešení,“ uvedla s úsměvem Gabriela Jančíková, starostka obce Plumlov, která vyučuje dramatickou výchovu a sborový zpěv na ZUŠ Plumlov.

Na nádvoří zámku byly k dispozici stánky i prohlídka dravců ze záchranné stanice Bílá Lhota – Pateřín.

Odpolednem provázela kapela Hubertus, která se před deštěm schovala do zámecké kavárny. I přes nepřízeň počasí se akce vydařila a do Plumlova se přijelo podívat přes šest set návštěvníků.