Scénář celé akce připravila studentka historie Jitka Hřívová. „Podklady si dávám dohromady průběžně celý rok," řekla dívka. „Dohledávám zajímavosti o vánočních zvycích, které se pak snažím vtipně propojit do nějakého příběhu," doplnila studentka.

Poprvé na zámku takovou akci uspořádali před pěti lety. „Je tady spousta různých jiných akcí, ale něco k adventu na zámku chybělo. A tak jsme ještě s Jiřím Trundou, který pečuje při hře o výzdobu a Hankou Pořízovou , která má na starosti reklamu, dali dohromady adventní představení," řekla Jitka Hřívová.

Spolu s dalšími kamarády ze školy a zdejšími průvodci začali nacvičovat první divadlo. Zpočátku ve scénkách vystupovali světci, které později nahradil zámecký pán a obyčejní lidé. „Snažím se scénář pokaždé obměnit a vymyslet něco jiného," přiznala Jitka Hřívová. „Ale hlavně mi jde o to, přiblížit zábavnou formou lidem vánoční tradice," doplnila.

Se zvyky seznámí návštěvníky Petr a Terezka

Terezka a Petr na své adventní cestě zámkem potkají mimo jiné paní Zimu, sněhové vločky i samotného hraběte, kterému zazpívají koledy a on je nakonec štědře odmění. A mezi tím se dozvídají, proč vznikly některé pranostiky, co se k nim váže, nebo proč u nás jíme ryby a stavíme betlémy.

A Terezka nakonec dokonce připustí, že Zima je se svými zvyky moc pěkné roční období.

Nový termín prohlídek se osvědčil

„Letošní Putování adventem jsme na zámku uspořádali o něco dříve, než v minulých letech," řekl zdejší pracovník Jiří Trunda.

„A osvědčilo se to. Máme přihlášených více zájemců. Lidé totiž ještě nedohání, co zameškali před Štědrým dnem, ženy neuklízejí a nepečou cukroví a všichni si ještě užívají začátek adventu. Rozhodně čekáme vyšší návštěvnost než jindy," pochvaloval si Jiří Trunda.

Spokojený nebyl očividně jen on, ale také padesátka seniorů z klubu důchodců, kteří na představení přijeli z Olomouce a rezervovali si vstupenky podle svých slov už rok předem.