Na sloupy z vnitřní strany vysokého zámku však stále sedá prach. A co hůř, nálety. Kořeny rostlin postupně ničí zdivo, štukovou výzdobu a způsobuje nemalé škody.

Město Plumlov se tak rozhodlo, že stavu, který trvá desetiletí, učiní přítrž.

"Letos z ministerstva kultury máme osm set tisíc korun. Bude se jednat především o přípravné práce, třeba o odvlhčení. Projekt už je hotový," prozradil kastelán památky Pavel Zástěra.

Minulostí je naopak rekonstrukce střechy. Na objektech zámku tak blýskají všude nedávno položené tašky.

"Třeba střechu na vyhořelé části nám z velké většiny hradila pojišťovna. Nyní nás ale ještě třeba čekají práce v jiné části areálu - pod kamenným sálem. Už nyní zde pracujeme na tom, aby prostory sklepení určené třeba divadelním představením vypadala honosněji," řekl Pavel Zástěra.

Právě fasáda zámku však zůstávala a stále zůstává bolavým místem památky. Na zdích se bělají cedulky upozorňující na padající zdivo, řada návštěvníků však ani varování nepotřebuje.

Na podstavcích sloupů se totiž zelený býlí, místy však i menší stromky.

Už při prvních prohlídkách zámku na začátku desetiletí pak průvodci mluvili o tom, že opravy budou dlouhé.

Dokonce padaly úvahy ve stylu, že s tehdejším příspěvkem od státu by trvaly přes dvě stě let. Ty nynější jsou optimističtější. I když ne o moc.

"Interiéry jsou hotové, je tedy čas se vrhnout na vnější fasádu," poznamenal starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Nad tím, kdy by mohl být zámek v plné parádě odpovědět nedokázal.

"Záleží na tom, jak se nám podaří sehnat peníze. Potřebujeme zhruba sto třicet milionů. Můžeme tak s pracemi končit za pět let, stejně tak ale za dvacet nebo třicet," vyjádřil se.