„Jedná se o řezivo pro rakouského zákazníka. Zakázkový provoz bude probíhat až do 23. prosince, tři dny pak bude pila vyrábět mezi svátky a věříme, že fungovat budeme i v novém roce,“ informoval šéf pily Jan Vařeka.

Vedení společnosti doufá, že tradiční evropský dřevařský výrobce tím vstupuje do nové etapy své existence. Na pile v tuto chvíli pracuje třiačtyřicet zaměstnanců.

V dobách její největší slávy zde bylo zaměstnáno kolem tří stovek lidí. Objem zpracovaného dřeva zatím představuje zhruba dvacetinu jejího plného výkonu.

„Dříve nás tu bylo šest na každé ze tří směn. Zatím jsem tu sám,“ zmínil se například Luboš Chovan z Prostějova, který na pile pracuje v dílně, kde se brousí nože na řezání dřeva.

Zdali budou další zaměstnanci přibývat, o tom rozhodne schůzka věřitelského výboru u Krajského soudu v Brně.

„V Javořici běží vše plynule. Všichni věřitelé pily by se měli sejít začátkem roku. Pokud vše půjde dobře, mohlo by se jednat o formalitu a pila by měla bez problémů fungovat dál,“ naznačil soudce Krajského soudu v Brně Jan Kozák.

Hledají strategického parrnera

Potřebné zásoby kulatiny na řezání kvůli klimatickým podmínkám a dalším problémům s některými dodavateli shánělo vedení pily déle, než očekávalo.

„V tomto čase jsme provoz připravili tak, aby byl co nejméně energeticky náročný. Navíc se nám podařilo zprovoznit sušárnu. Může sloužit jednak pro nás, jednak ji může využít i sousední firma,“ sdělil Jan Vařeka.

Rozjet pilu umožnila investice společnosti Pyrghos Lefkos, která se stala jejím stoprocentním akcionářem.

„Znovuspuštění považujeme pro úspěšnou budoucnost pily za klíčové, a to i přes evidentní rizika pro nás jako investora,“ komentoval místopředseda představenstva Filip Rybín.

Podařilo se i navázat spolupráci s finskou poradenskou společností Pöyry.

„Slibujeme si od ní zprostředkování vazeb na světové těžební a dřevozpracující společnosti a případné nalezení strategického partnera pro další provoz,“ doplnil Filip Rybín ze společnosti Pyrghos Lefkos.

Práce má být pro 180 lidí

Podle odhadu vedení pily by práci na pile v budoucnu mohlo opět najít kolem sto osmdesáti lidí.

„Myslím, že je to satisfakce pro všechny, kteří neházeli špínu a přáli nám. Všem, kteří se snažili pomoct jinak než jen na oko mockrát děkuji,“ poznamenal Jan Vařeka.

Před zastavením pracovalo na pile 300 zaměstnanců a pila ročně zpracovávala 700 tisíc metrů krychlových dřeva.

Nejvyššího obratu, přes 1,7 miliardy korun, dosáhla v roce 2007 a vytvářela zisk více než 25 milionů korun měsíčně. Za jejím zavřením stály podle Vařeky komplikované vztahy s dodavatelem dřeva, firmou Lesy České republiky.

Na potížích Javořice se však zásadně podepsala i hospodářská krize a nezájem o dřevo na světových trzích.