„Na začátku června se na nás obrátil Mirek Brát, který je členem městské rady v Náchodě a koordinátorem projektu revitalizace památníku Josefa Krapky Náchodského v Náchodě, a požádal nás, zda bychom se nechtěli podílet na obnově stávajícího památníku. Památník se má stát společenským místem a má propagovat tohoto náchodského rodáka. Protože Josef Krapka – Náchodský je svým životem a působením spjatý s Prostějovem, rozhodli jsme se projekt finančně podpořit. Tím dotvoříme symbolickou osu mezi Náchodem a Prostějovem, která byla pro básníka, novináře, spisovatele a politika Josefa Krapku podstatná," vysvětlil radní Jaroslav Šlambor.

Dělnický básník, prozaik a dramatik, publicista a organizátor dělnického tisku a ochotnického divadelnictví se narodil roku 1862 v Pavlišově u Náchoda. Studoval reálku v Praze, ale poté, co mu zemřela matka, přišel o podporu a šel se učit truhlářem do Vídně. Tam studoval na průmyslové škole a poté začal cestovat po Evropě.

Navštívil Německo, Francii, Anglii, Rusko, Rumunsko či Skotsko.

V šestadvaceti letech přesídlil do Prahy, kde pracoval jako funkcionář sociálně demokratické strany a redaktor jejích časopisů v různých městech. V roce 1890 zahajoval na Střeleckém ostrově první prvomájovou demonstraci u nás a o osm let později organizoval první dělnické představení v Národním divadle.

Do roku 1903 pracoval v Dělnických listech ve Vídni, kde založil krajanský dělnický divadelní spolek, ochotnickou jednotu Máj. Poté se přemístil do Prostějova, kde byl redaktorem sociálně demokratického časopisu Hlas lidu a autorem několika divadelních her. Úsilí o realistické drama sledoval i ve svých statích a kritikách, na svém kontě má brožuru Trochu světla do pražské korupce. Na obranu Hany Kvapilové. Spolu s Vojtou Vitáskem určoval poměrně náročný repertoárový profil a úroveň prvních let prostějovského dělnického divadelního souboru Lidové divadlo.

Na obnovu památníku Josefa Krapky půjde z městské kasy patnáct tisíc korun. „Peníze poputují na vytvoření živého plotu, na rozšíření plánované informační tabule a na ni navazující webové prezentace," upřesnil Jaroslav Šlambor.