„V zámku jsem poprvé. Je to zde parádní, nejvíce se mi líbí obrazy, které jsou neskutečně nádherné," ocenil interiér památky Lukáš Balák, který se dostal na prohlídku ve vůbec první skupině turistů. Ta mohla obdivovat jak zčásti původní nábytek, tak originály obrazů, vzniklé především pod rukama malíře Josefa Mánese.Otevírání zámku v Čechách pod Kosířem, který prošel roky trvající rekonstrukcí, proběhlo ve velkém stylu. Návštěvníci mohli shlédnout dvě expozice, vystoupat na opravenou rozhlednu nebo se podívat na vystoupení dětí a folkloristů.

Příjezd hvězdy

Program mohl zaujmout různé věkové skupiny. Pro děti zde byly rekvizity z filmu Kuky se vrací včetně příšery, pro dospělé pak kromě expozic také třeba folklorní vystoupení. Vrcholem programu trvajícího většinu dne pak byl příjezd režiséra Jana Svěráka, který na závěr své návštěvy uspořádal autogramiádu. Jak jinak než v novém zámeckém muzeu připomínajícím filmy vytvořené Janem Svěrákem a jeho otcem Zdeňkem.

„Jako zástupce prostého lidu a Pražáků přeji, aby se vám zde líbilo," pronesl ke shromážděným návštěvníkům po svém příjezdu Jan Svěrák. Ten dorazil ve společnosti hejtmana Jiřího Rozbořila v historickém kočáru. Na programu se totiž podílela celá řada organizací.

Kromě místní základní školy, kraje či Vlastivědného muzea v Olomouci bylo jednou z nich právě Muzeum historických kočárů Václava Obra. Na zámku navíc pro návštěvníky měli přichystaná i další překvapení.Otevírání zámku v Čechách pod Kosířem, který prošel roky trvající rekonstrukcí, proběhlo ve velkém stylu. Návštěvníci mohli shlédnout dvě expozice, vystoupat na opravenou rozhlednu nebo se podívat na vystoupení dětí a folkloristů.

Třeba i takové, že se za vstup do expozice tentokrát nic neplatilo.

Vychytávání much

„Je to pro nás všechny premiéra, ještě vychytáváme nějaké mouchy. Vstupné je tak zdarma. Chceme, aby nám případné nedostatky lidé snáz odpustili," vysvětlil s úsmevěm kastelán zámku Martin Váňa.

Ten zároveň prozradil, že práce na výstavních prostorech končily nedlouho před jejich zpřístupněním.

„Završili jsme je den před otevřením v deset hodin večer," zmínil se kastelán.

Program se však netýkal pouze zámku, ale také jeho blízkého okolí. Zájemci tak mohli navštívit jarmark s ručně dělanými výrobky, například tkaninami, obrazy, šperky a perníky. Lidé, kteří se příliš neobávali výšek, pak sezval k červené věži trubač. Také rozhledna se totiž v sobotu zpřístupnila veřejnosti.

3000 návštěníkůOtevírání zámku v Čechách pod Kosířem, který prošel roky trvající rekonstrukcí, proběhlo ve velkém stylu. Návštěvníci mohli shlédnout dvě expozice, vystoupat na opravenou rozhlednu nebo se podívat na vystoupení dětí a folkloristů.

Otevírací den nakonec přilákal velké množství lidí. Kastelán Martin Váňa uvedl, že si zatím musí vystačit s odhady. Částečně i proto, že ne každý návštěvník se šel podívat na zámeckou expozici a měl tedy vstupenku.

„Přibližně dorazilo na tři tisíce lidí. Zámek během dne zcela vyčerpal svou kapacitu, která trochu limituje. Na prohlídku kvůli prostoru nemůže vyrazit větší než pětadvacetičlenná skupina lidí," prozradil Martin Váňa.

Těšte se na Buty

Stejně tak se vyjádřil také k dalším akcím, které se letos v zámku nebo v přilehlém parku odehrají.

„U některých událostí, jako jsou třeba chrtí závody, ještě termín nemáme. Třiadvacátého dubna však v oranžerii vystoupí ochotníci z Náměště, kteří nastudovali divadelní hru Revizor. Desátého června pak zde bude mít velké vstoupení skupina Buty a dorazí i otec a syn Svěrákovi," informoval.

Hotel i wellness

Zatímco část zámku, konkrétně východní a jižní křídlo, je přístupné veřejnosti, na dalších prostorech se teprve pracuje. Plány vlastníka objektu, kterým je nyní Olomoucký kraj, shrnul hejtman Jiří Rozbořil.

„V západním křídle chceme vybudovat ubytovací, restaurační a wellness zařízení. Věřím, že poté se zámek stane pro turisty atraktivním místem a bude hojně navštěvovaný," prozradil hejtman s tím, že by se měl zámek stát základnou pro výlety do okolí.