Ta ho kvůli odkupu parcel oslovila již v roce 2005. Mlčoch s prodejem souhlasil. Loni s položkou na nákup půdy ve výši zhruba tři sta tisíc korun počítal městský rozpočet. Z koupě však sešlo. Proč, to se Mlčoch od úředníků nedozvěděl.

„Po cestě teď mají jezdit nákladní automobily vyvážející bahno z plumlovské přehrady a já mám podle vyhlášky jako vlastník parcely povinnost cestu udržovat. Pokud ale trasu auta rozbijí, opravovat ji rozhodně nebudu,“ řekl Mlčoch.

Popsal, jak v prostějovských radničních listech vydaných na sklonku roku 2008 našel text, který informoval o schváleném výdaji na odkup jeho pozemků pod cestou odbočující ze silnice mezi Domamyslicemi a Seloutkami a vedoucí do chatové oblasti.

Po několika měsících marného čekání na kupní smlouvu se vypravil na radnici aby se zeptal, proč se záležitost tak vleče.

„Na odboru správy majetku města mi však úředník Libor Vykopal nedokázal otálení vysvětlit a navíc mi řekl, abych mu ty radniční listy donesl,“ řekl Mlčoch. Majitel parcel s „radničkami“ na úřad nešel. „Úředník si snad mohl to vydání najít někde sám,“ zdůvodnil.

Místo odkupu směna?

Koncem června loňského roku mu přišel z odboru správy majetku města dopis.

„Psali v něm, že prý ohledně možného výkupu pozemků nepřijalo město žádné usnesení. Navíc prý jejich odbor navrhl směnu pozemků a rada města to odložila na neurčito,“ vrtí hlavou Mlčoch s tím, že on o žádnou směnu půdy nežádal.

„Nabídka na odkup mých parcel přišla ze strany města před pěti roky a to i se znalcem vyčíslenou cenou. Šlo o tři sta dvacet pět tisíc korun. Souhlasil jsem a po celou dobu na svém postoji ohledně prodeje nic neměnil,“ řekl Mlčoch, kterému se nelíbí přístup radnice. Ptá se, zda-li je vůbec možné, aby na městském úřadě narážel na aroganci jeho zaměstnanců a nezdůvodňování rozhodnutí vedení města.

„Politici by si mělo uvědomit, že na radnici sedí jen díky hlasům lidí. A z vlastní zkušenosti musím říct, že nejspíš nezaslouženě,“ vyjádřil se.

Hlasy úředníků a zastupitelů

Úředník Libor Vykopal vnímá celou situaci jinak.

„Panu Mlčochovi jsem na radnici spolu s kolegy řekl, že schválení položky na odkup půdy v rámci rozpočtu ještě neznamená, že dojde k uzavření smlouvy. Převod pozemků musí doporučit rada a následně schválit zastupitelé,“ řekl. ⋌

Šéf odboru správy majetku města Miroslav Grepl nijak netají, že postoj Miloše Mlčocha z lidského hlediska chápe.

„Nešťastné je, že dostal od města příslib odkupu a radní pak záležitost odložili,“ nechal se slyšet. Zdůraznil však, že vedení města má na takový postup právo.

„Pokud vím, tak rada výkupy parcel nedoporučila. Proč, to si nevybavuji, je to už řada měsíců,“ uvedl prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

Jaký názor na výkup zastával on sám?

„To sdělovat nebudu,“ reagoval. Ani další oslovený místostarosta Miroslav Pišťák si nevybavil, proč rada výkup pozemků nedoporučila.

Cesta vznikla na poli bez svolení

Podle Mlčochových slov vybudovalo cestu domamyslické zemědělské družstvo. Bylo to před desítkami let.

„Odjakživa tam bývala jiná cesta. Družstvo se však rozhodlo postavit tuto trasu. A nejen bez mého svolení, ale i bez souhlasu dalších majitelů parcel,“ sdělil a ukázal i nájemní smlouvu na užívání plochy, kterou s družstvem uzavřel.

„Není na ní ani slůvko o cestě. Jde pouze o ornou půdu,“ argumentoval majitel pozemku.

Spolu s Milošem Mlčochem z Určic vlastní parcely pod cestou na Záhoří i Vlastimil Sobota a Marie Vránová z Domamyslic. Vlastimil Sobota žádá o směnu, chce půdu za půdu, Marie Vránová souhlasí s odkupem. Dočkají se? „Teď řešíme jiné záležitosti,“ reagoval místostarosta Vlastimil Uchytil.

Odbor správy majetku města doporučil koncem května letošního roku, aby se Miloš Mlčoch ohledně výkupu obrátil na městskou radu.

Po cestě na Záhoří jezdí zemědělské stroje, cyklisté a chataři. Je ve špatném stavu, který nejspíš ještě zhorší těžká nákladní auta vyvážející na pole sedimenty z revitatalizované plumlovské přehrady.