V rámci dne prevence zeleného zákalu se vyšetřoval nitrooční tlak. "Pacienty se zvýšeným nitroočním tlakem jsme poučili a doporučili jim návštěvu očního lékaře. S nálezem byli zachyceni dva pacienti, z nichž jeden bude u nás dále sledován," popisuje vrchní sestra očního oddělení prostějovské nemocnice Martina Pevná.

Ilustrační foto
Chřipka na Prostějovsku vyletěla nahoru, nemocnice omezila návštěvy

Glaukom pacienty obvykle nijak nebolí ani neomezuje, ale zároveň skrytě a pomalu ničí zrakový nerv a připravuje pacienta nevratně o zrak. Hlavním příznakem glaukomu je zvýšený nitrooční tlak, který je možné zjistit během jednoduchého bezbolestného vyšetření za pár minut.

Nemocnice AGEL Prostějov má nové Centrum biologické léčby pro pacienty s kožními obtížemi. Foto: Nemocnice AGEL Prostějov
Ekzémy a lupénku léčí v nemocnici nové centrum

Dvě třetiny vyšetřených tvořily ženy, které obecně více dbají na prevenci než muži. Očních vyšetření využívali jak senioři, tak rodiny s dětmi.

Den prevence zeleného zákalu na očním oddělení. 22.3. 2023 Foto: Nemocnice AGEL ProstějovDen prevence zeleného zákalu na očním oddělení. 22.3. 2023 Foto: Nemocnice AGEL ProstějovZdroj: Deník/VLP Externista

Prevence je důležitá

"Těší nás, že lidé dbají na prevenci očních nemocí a využili možnosti nechat se vyšetřit bez čekání a objednávání. Tyto akce, které přispívají k osvětě a prevenci zdravotních komplikací obyvatel, pořádáme pravidelně a rádi," komentuje vrchní sestra.

Dvanáct set kaprů obdrželi v pátek 23. 12. 2022 zdravotníci prostějovské nemocnice
VIDEO: V nemocnici stříkala krev. Zabíjely se stovky kaprů, jako dárek

Preventivní akce byla spojena se dnem otevřených dveří, v rámci kterého si lidé mohli také prohlédnout prostory očního oddělení.

Oční oddělení Nemocnice AGEL Prostějov ročně ošetří kolem 14 tisíc klientů a provede na 700 operačních zákroků.

Nejčastějším výkonem je operace šedého zákalu. Pro pacienty se zeleným zákalem poskytuje péči v rámci specializované glaukomové poradny.