„Ideálním termínem pro očkování je říjen a listopad. Očkovat lze i na začátku chřipkové epidemie, je ale nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za čtrnáct dní,“ upozornila lékařka Klára Labská z ministerstva zdravotnictví.

Imunita přetrvává šest měsíců až rok. Virus chřipky se neustále mění, proto je vhodné očkování každý rok opakovat.

„Mezi lidmi je o očkování zájem. Řekl bych, že chodí více než loni,“ odhadl například lékař Petr Korbélyi z Němčic nad Hanou.

Očkování se hodímimo jinépro kardiaky a ledvináře

„Měli by ho podstoupit zejména lidé, pro které chřipka představuje zdravotní riziko. Kardiaci, lidé s chronickým onemocněním plic nebo ledvin a diabetici,“ vyjmenovala Eva Kučerová z protiepidemického oddělení prostějovského pracoviště krajské hygienické stanice.

Podle její kolegyně z Krajské hygienické stanice v Olomouci Martiny Kundschofské mírní naočkováni proti sezonní chřipce průběh onemocnění při nákaze novým virem.

„Přestože se jedná o různé modifikace, je to pořád chřipka,“ dodala epidemioložka.

Každá chřipka je pro mě zákeřná, tvrdí diabetik

Pro vakcínu brzy vyrazí i devatenáctiletý Martin Sehnal z Prostějova, který trpí diabetem prvního typu.

„Očkovat se musím. Každá chřipka je pro mě velmi zákeřná. Prožívám ji mnohem hůře než zdraví lidé. Léčení mi trvá i čtrnáct dní. Pak si navíc musím dalších několik týdnů dávat pozor, jakou mám hladinu cukru v krvi. Kvůli chřipce je totiž zvýšená,“ říká student čtvrtého ročníku gymnázia.

Kraj se připravuje na možnou epidemii

Olomoucký kraj finišuje s přípravami na možná rizika podzimní epidemie chřipky. Je připraven také na eventuální příchod pandemické chřipky, známé spíše pod názvem prasečí.

„Předesílám však, že o žádném konkrétním nebezpečí zatím nevíme,“ ubezpečil veřejnost tiskový mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger.

Na střední Moravě se doposud vyskytl pouze jediný případ prasečí chřipky – sedmnáctiletá dívka z Olomouce se nakazila na jazykovém kurzu ve Velké Británii.