K mání už sice jahody na pultech jsou, maminka to ale před dcerkou tají.

„Přijdou mi ještě dost drahé, nechci je zatím kupovat," vysvětluje Ela starší. Dodává, že se spolu s manželem Martinem chystá na samosběr do jahodárny.

„Něco sníme hned, další jahody rozmačkáme s cukrem a zamrazíme. Malá má takovou zmrzku moc ráda," usmála se maminka.

Kam na jahody?

Jedna z plantáží slouží přímo v Prostějově v ulici Brněnská.

„Začátek letošního samosběru jahod momentálně odhadujeme na zhruba patnáctý červen. Vše záleží na počasí, termín ještě upřesníme," informují majitelé plantáže Dostálovi. Jejich původní jahodárna z Výšovic na Prostějovsku se postupem času rozrostla do Slavonína v Olomouci, následně do Brna a pak i přímo do Prostějova.

„Nabízíme organizované samosběry jahod, což pro zákazníka znamená, že je mu přidělen vlastní řádek – nebo ke konci sklizně vymezená plocha, který před ním nikdo neprotrhával a nemusí tak ztrácet svůj čas ani nervy. Navíc má možnost přímo ochutnat co si kupuje a čerstvé jahody prvotřídní kvality a chuti dostane za atraktivní cenu," uvedli majitelé jahodárny.

Vzkazují, že plody je možné zakoupit i natrhané a to jak na jahodárnách, tak na jejich prodejních místech. Přes deštivé počasí jahody od bahna být nemají.

Nabízí i sazenice

„Jahody pěstujeme na slámové podestýlce, tudíž se nemusíte obávat, že by byly značně znečištěné od hlíny a to ani po vydatném dešti. Z tohoto důvodu je u nás možné trhat prakticky za každého počasí. Máte-li i přesto chuť si vypěstovat jahody sami, nabízíme i sazenice jahodníku a to hned několika osvědčených odrůd," sdělili provozovatelé jahodové plantáže na svých webových stránkách.

Proč získat jahody samosběrem?

„Nižší cena, ochutnávka, zdravotní nezávadnost, výborná chuť, čerstvost a čistota," reagují pěstitelé.

Ohledně samosběru platí na plantáži v Brněnské ulici hned několik pravidel. Při vstupu si nechte zvážit vlastní nádoby pro sběr, případně vám košíky a bedýnky nabídnou k zakoupení. V celém areálu platí zákaz kouření, nesmí tam psi ani cyklisté. Trhat mohou sběrači výhradně na přiděleném řádku nebo vymezené ploše, přičemž tam nemohou děti. Jahody trhejte všech velikostí a se stopkami. Pokud to nedodržíte, zaplatíte jednou tolik. Shnilé jahody vyhazujte do meziřádků. Dbejte pokynů pověřeného pracovníka.