Manželé Janíčkovi z Obědkovic, kteří vybírali vstupné, jsou jeho členy už deset let. „Máme doma tatry 603 i 613 a mercedes Piano, ale opravy už manžel přenechal vnukovi, kterého zacvičuje," řekla paní Janíčková.

Rozlehlým parkovištěm procházeli zájemci o náhradní díly na své stroje, autopříslušenství, ale také ti, kdo hledali třeba pěkný porcelánový hrnek nebo zajímavou knihu. „Celkem se přihlásilo 45 prodávajících a čekáme přibližně 400 návštěvníků," řekl za organizátory Petr Studený.

„Návštěvnost je opravdu veliká díky pěknému počasí, to máme radost," pochvaloval si Petr Studený. On sám s kolegou z klubu Martinem Klosem nic nenakupovali.

„Pro nás je to společenská událost, zábava, povídáme si o tom, co právě opravujeme, kdo co shání, co je nového. A věci, které potřebujeme, mezi sebou spíš měníme," uvedl Martin Klos.

Stavební stroj z padesátých let

Pro laika možná trochu rezavého železa a různých zbytečností, které by doma určitě nechtěl, pro fanoušky zážitek a radost pohybovat se mezi věcmi, které má rád, a ještě si o nich pohovořit. Kamil Otčenášek tu vystavoval hotový klenot, jak se jeho kolegové z klubu shodli.

„Je to stavební stroj z padesátých let, takové malé přepravní vozítko, které se tehdy pohybovalo po stavbách," uvedl současný majitel. „Není to v kompletním stavu a navíc do stroje zasáhl kutil. Naštěstí spíše přidával než odebíral," řekl Kamil Otčenášek.

U vozítka není originální motor ani přední náprava, ale odborníci usuzují, že výrobcem je pravděpodobně Agrostroj Prostějov. Ještě před patnácti lety stroj jezdil na Šumpersku, ale jeho majitel zemřel, a kuriozitu odložili příbuzní do stodoly.

„Jeden pán mi řekl, že má doma něco podobného a že mi pošle fotky, tak se těším. Říkal, že za třicet let, co se oboru věnuje, vidí takovou věc v kompletním stavu a před renovací potřetí," dodal Kamil Otčenášek. On sám až tak o prodej svého „klenotu" nestál.

„Chci hlavně získat informace od lidí, a potom dát stroj znovu do původního stavu," těšil se motoristický nadšenec. Sobotní burzou se prostějovský Hanácký auto a moto veterán klub ukládá k pomyslnému zimnímu spánku.

„Shrneme se členy uplynulý rok, vyhodnotíme, co se nám povedlo a co se nám naopak nedaří a budeme připravovat další akce," uvedl na závěr Martin Klos.