Novinky v Němčicích

„Jeden vlastník, pan Bednář, ještě vyřizuje záležitosti k budoucímu podniku, mohl by začít stavět letos v létě. Další pak zatím není potvrzený. V případě pana Bednáře by však šlo o třicet až pětatřicet nových pracovních míst," sdělila starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková s tím, že využití ploch po cukrovaru už zastupitelstvo několikrát řešilo. Jednoznačný výsledek však zatím není.

„Jednali jsme už třikrát a na některých věcech nepanuje v zastupitelstvu shoda. Spíše by se tak většina prostor začala řešit až příští rok," řekla s tím, že jisté je využití bývalého areálu pro další zástavbu.

„Na čem se na jednáních zastupitelé shodli, je připravit pozemky pro výstavbu pro bydlení v linii podél ulice Masarykova," uvedla starostka.

Němčice s koncem cukrovaru přišly o jeden z největších podniků ve městě i jeho okolí. Řada lidí tak podle starostky musí z Němčic za prací dojíždět do Vyškova nebo Kroměříže. To by se však mohlo změnit.

„Například doloplazská firma ŽPSV výrazně zvýšila počet zaměstnanců. Soukromý podnikatel pak plánuje novou prodejnu smíšeného zboží a když se k tomu připočítají aktivity pana Bednáře, výsledkem je nových osmdesát až devadesát pracovních míst," uvedla starostka města.

Poměrně nízkou nezaměstnanost v Němčicích potvrzuje i úřad práce.

„Město Němčice nad Hanou má podíl nezaměstnaných lidí pět procent. Lidé z oblasti za prací převážně dojíždějí, a to nejen do Prostějova, ale také do okolních okresů jako je Přerov, Vyškov či Kroměříž. Počty dojíždějících lidí z Němčic nad Hanou nemá Úřad práce ČR k dispozici," sdělila mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce Kateřina Beránková.

V Bedihošti beze změn

S využitím bývalých cukrovarů se potýkají také v dalších obcích. V případě Bedihoště vlastní areál soukromá osoba.

„Cukrovar je soukromý, s tím se nic nedá dělat. Nemám ani žádné zprávy o tom, že by se s ním mělo něco dít," říká starosta Bedihoště Jiří Zips.

Revitalizace areálu v Čelechovicích

Naopak jasnější budoucnost má areál v západní části Čelechovic na Hané.

„Prostory se začnou využívat jako sklad paliv, už dříve se zde kolaudovalo a v tomhle případě půjde o využití stávající budovy. Zbytek areálu se bude revitalizovat. Ještě letos by tak například mohly proběhnout některé demolice," sdělila starostka obce Jarmila Stawaritschová.