Celkem nakonec organizátoři napočítali 1326 účastníků. „Rekord jsme měli před dvěma lety, kdy bylo přihlášeno 1738 lidí. Obvykle převažují cyklisté. Zhruba jen pět set účastníku jsou pěšáci,“ podotkl předseda Klubu českých turistů Smržice Zdeněk Balcařík.

Smržické vandr byl tradičně rozdělen do tří kategorií. První tvořili pěší turisté, druhou silniční cyklisté a třetí byla určena pro horská kola. „Tam byla nejvíce oblíbená trasa na třicet pět kilometrů, která vedla kolem Plumlovské přehrady a přes Velký Kosíř se vracela zpět,“ uvedl Balcařík.

V každé kategorii měli účastnící na výběr ze čtyř tras. Nejdelší pro pěší účastníky měřila padesát kilometrů. „Řada lidí vyrážela na padesátku už v sedm ráno. Někteří z nich dokonce běželi, přestože to mají přes Kosíř. Ale letos jsme jim to obrátili, aby ten Kosíř neměli až na závěr a naopak končili už na rovince,“ zmínil změnu oproti loňskému ročníku předseda smržických turistů.

Nejdelší cyklistická trasa pro silniční kola měřila přes devadesát kilometrů a vydal se na ni i pan Bohumil z Prostějova. „Jezdíváme pravidelně a je to už tradice. Trasa je letos kratší než loni, ale spolu s cestou z domu to máme přes sto,“ usmíval se před startem jeden z účastníků vandru.

Uspořádat takto velkou akci bylo podle předsedy Klubu českých turistů Smržice nesmírně náročné, organizačně ale vše proběhlo bez problémů. „Pohodu narušila až odpolední bouřka s kroupami. Většina turistů se ale stihla poschovávat v hospůdkách na trase a vraceli se nám do cíle spokojeni,“ zmínil jedinou kaňku na sobotním programu Zdeněk Balcařík.