Fotovoltaická elektrárna na vrcholu kopce Kocuřiny u Běleckého Mlýna stát nebude. Zastupitelstvo obce Hluchov tento záměr investorovi neposvětilo. Kopec se nachází v katastru Hluchova, a protože obec nemá územní plán, tak je souhlas zastupitelů nutný pro připojení elektrárny k rozvodné síti.

„Zastupitelé tak rozhodli, na zasedání se jich šest zdrželo hlasování,“ konstatoval starosta Hluchova Oldřich Dospiva. Podle jeho slov bylo jemu samotnému v podstatě jedno, zda elektrárna bude stát.

„Lokalitu kolem Zámečku považuji za mrtvou zónu, kde se dřív dalo chodit na procházky, a teď je krásně oplocená,“ zmínil starosta.

„Protože záměr obec neschválila, rozhodli jsme se přesunout elektrárnu přímo k hotelu Bělecký Mlýn,“ vysvětlil Richard Benýšek, jednatel společnosti, která výletní centrum provozuje.

Pozemky, kde by měla elektrárna nově vyrůst, patří do katastru Zdětína. „Nevadí nám, že ji postavíme blízko hotelu, alespoň přiláká turisty,“ dodal Benýšek. Původně měla stát uprostřed obory, která k Běleckému Mlýnu také patří, a měla být také zastávkou naučné stezky.

„Investor upřesnil místo na dvě parcely a my jsme byli pro,“ uvedl starosta Zdětína Robert Kříž. Podle něho ale čekají, co se z toho vyklube, protože lokalitu Běleckého mlýna také nemají v územním plánu a uvidí se, jak se k tomu postaví úřady.

Elektrárna má přijít na sedmdesát milionů korun a zabere plochu jeden a půl hektaru. Ročně vyrobí 0,7 gigawattu elektřiny, což je roční spotřeba sto padesáti domácností.

„Financovat ji budeme z vlastních a bankovních zdrojů, přičemž s návratností investice počítáme za deset let,“ vysvětlil Benýšek.

Elektrická energie získaná ze slunce je u investorů velice populární. Stát totiž garantuje předem danou cenu po dobu patnácti let. „Odmítli jsme dalšího investora, který chtěl u vesnice postavit právě fotovoltaickou elektrárnu,“ uvedl starosta Zdětína Robert Kříž. Podle něj byli hlavními důvody odmítnutí malá vzdálenost od vesnice a stavebních parcel, ale i to, že elektrárna byla naplánovaná přímo na horizont a zrušila by tak výhled od vesnice směrem na Prostějov.