„Pozorovatelna pochází ze šedesátých let a od té doby se tam žádné zásadní stavební úpravy nedělaly. Naposledy se zde dělala nová elektřina a přestavovalo sociální zařízení, ale to už je téměř deset let. Teď to vypadá tak, že kopneme do zdi a zjistíme, že musíme udělat další práce navíc. Úpravy navíc děláme svépomocí a jde to pomaleji, než jsme mysleli," řekl šéf prostějovské hvězdárny Karel Trutnovský.

Práce mají být hotovy nejpozději v polovině srpna.

„Původně jsme předpokládali, že práce stihneme do poloviny července. Nejzazší termín jejich dokončení je polovina srpna. Od 17. srpna se totiž na hvězdárně bude konat Mezinárodní astronomický kemp a do té doby musí být práce hotové," vysvětlil Karel Trutnovský.

Kvůli uzavřené veřejné pozorovatelně je omezené večerní pozorování hvězdné oblohy, při kterém není možné využívat velké dalekohledy.

„Pozorování Slunce i pozorování hvězdné oblohy však probíhají dále pomocí přenosných dalekohledů, bez omezení se konají i pořady v přednáškovém sále," nastínil provoz hvězdárny její šéf.

Dva a půl metru vysoký dalekohledNový dalekohled na hvězdárně v Prostějově

Stavební úpravy v pozorovatelně si vyžádal nový dalekohled na pozorování galaxií, mlhovin a hvězdokup, který hvězdárna slavnostně uvedla do provozu koncem února. Dalekohled je vysoký dva a půl metru a lidé, kteří se z něj chtěli pokochat pohledem na hvězdné nebe, museli používat pojízdný žebřík.

„Dalekohled je vysoký dva a půl metru a jeho spodní část, která je otočná, bude zabudovaná pod podlahu. Na hvězdárně je proto potřeba o metr zvýšit podlahu a dalekohled do ní zapustit, jako tomu bylo v Brně i ve Vyškově," nechal se slyšet technik Jaroslav Medek, který se podílel na samotné výrobě dalekohledu.

„Samotná dřevěná podlaha je už hotová, na zvýšenou podlahu vede schodiště a pod podlahou vznikl nový skladovací prostor," nastínil Karel Trutnovský s tím, že se připravuje i nový systém pro uchycení výstavních panelů.

Nový dalekohled si můžete priohlédnout zde: Podívejte se na nový dalekohled prostějovské hvězdárny, je to unikát

Jedinečný otočný tubus

Světelný dalekohled se do Prostějova vrátil zhruba po půl století.

„Jeho základy byly postaveny na naší hvězdárně, poté půl století cestoval mezi Brnem a Vyškovem. A nyní se dostal zpátky k nám, a to díky dobré vůli mezi hvězdárnami. Je výjimečný v tom, že má průměr čtyřicet centimetrů a krátké ohnisko, které je potřeba na pozorování galaxií, hvězdokup a mlhovin. Má také jednu specialitu, kterou ostatní dalekohledy této optické konstrukce nemají, a tou je tubus otočný kolem své osy. Pozorovatelé hvězdného nebe si tak mohou dalekohled natočit tak, aby se z něj dalo pěkně dívat. To je ojedinělá vlastnost tohoto přístroje. U jiných dalekohledů občas nastávají situace, kdy se do nich těžce dívá a pozorovatel se musí složitě naklánět, aby něco viděl," vysvětlil šéf observatoře. (ham)