Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na faře v Olšanech má vyrůst centrum pro hluchoslepé

Olšany u Prostějova – Přípravy na vznik prvního komplexu v České republice, který bude sloužit hluchoslepým lidem, začaly ve staré farské zahradě v Olšanech u Prostějova kácením starých ovocných dřevin.

29.1.2011
SDÍLEJ:

Srovnávání terénu ve farní zahradě v Olšanech - zahájení přípravy pro stavbu komplexu pro hluchoslepéFoto: DENÍK/Radim Havlik

Dělníci zaměstnávaní obcí v rámci veřejně prospěšných prací pily co nevidět odloží. Do rukou vezmou lopaty a krumpáče a spolu s těžší technikou srovnají terén.

Kdy se na uvolněné ploše v blízkosti kostela ležícího u staré cesty na Prostějov objeví stavbaři a v jakém termínu komplex obec otevře, je však zatím nejisté.

Najdou se na projekt finance?

„Centrum nabízející sociální služby zde bude stát pouze tehdy, když se nám podaří sehnat desítky milionů korun. A to může být problém,“ přiznal Milan Elfmark, starosta Olšan.

Časy silných dotací z fondů Evropské unie jsou nyní pryč a radnici tak nezbývá než čekat na nové tituly či hledat úplně jiné zdroje. Třeba právě za pomoci organizací nabízejících pomoc hluchoslepým lidem.

Místo i pro koncerty a přednášky

„Hlavní budova zamýšleného centra sociálních služeb v Olšanech přijde hrubým odhadem na zhruba padesát šedesát milionů korun. K tomu musíme upravit i hospodářské budovy fary, které jsou ve špatném stavu a samozřejmě napomoci rekonstruovat vlastní farní stavbu,“ přiblížil Elfmark.

Nastínil, že v novostavbě hlavní budovy centra mají najít ubytování olšanští senioři a lidé hluchoslepí. „Hospodářské budovy fary pak poskytnou zázemí pro střetávání nejen klientů centra, ale i všech usedlíků a návštěv, budou se tam konat koncerty, přednášky a například i školení,“ popsal olšanský starosta.

Zmínil se, že na stavbu centra sociálních služeb si obec nechala od architekta Petra Mičoly z olomouckého Atelieru Bonmot vypracovat projektovou studii. „Nyní se budeme snažit projektovou dokumentaci připravit pro územní řízení,“ sdělil Milan Elfmark.

Rodačka centru fandí

Záměr postavit v Olšanech centrum sociálních služeb místní vítají. „Chybí zde,“ vyjádřila se například olšanská rodačka Lída Pokorská. Popsala, do jakých problémů se dostala, když se ve vesnici snažila zajistit obědy pro jednu starou paní, které zdravotní stav nedovoloval vycházet z domu.

„Volala jsem na radnici, zda by nešly ty obědy zajistit nějakou donáškou. Vždyť v obci funguje školská kuchyně,“ přiblížila Pokorská. Tam jí ale řekli, že takovou službu zprostředkovávat nemohou a odkázali ji na městskou dovážkovou službu.

„Myslím si, že obec by se měla starat o lidi, kteří v ní žijí a mají zdravotní obtíže. Centru sociálních služeb fandím, mělo zde stát už dávno,“ konstatovala Pokorská.

Ojedinělý projekt

Co říká na záměr olšanské radnice Jana Blažková, terénní pracovnice občanského sdružení LORM – Společnost pro hluchoslepé?

„Projekt vítám. Pokud by takové centrum vzniklo, šlo by o první komplex nabízející specializované služby pro hluchoslepé v rámci celé České republiky,“ uvedla.

Olšanský starosta Milan Elfmark shrnul, že projektované centrum sociálních služeb v Olšanech u Prostějova má být nejen místem pro život seniorů a hluchoslepých lidí.

„Chceme, aby nabízelo také sociální poradenství, domácí péči i například dovážku jídel,“ vyjmenoval. Zdůraznil, že jde pro obec o prestižní záležitost, která ji zviditelní v rámci celé střední Evropy. V této souvislosti poukázal, že nejbližší centrum specializované na péči o hluchoslepé klienty funguje na Slovensku.

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku

Autor: Radim Havlík

29.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Plumlov čeká výsadba lipové aleje na staré cestě k přehradě.
6

V Plumlově vysadí lipovou alej a podpoří dobrou věc

SOŠPO získalo ocenění Talent Olomouckého kraje jako jediná škola z Prostějovska.

SOŠPO získalo ocenění Talent Olomouckého kraje

Výlov Podhradského rybníka: Ryb je dost, kazí to jen počasí

FOTOGALERIE / Prakticky bez ryb je po pondělku Podhradský rybník v Plumlově. Postarali se o to rybáři, kteří provedli výlov prastarého rybníka.

Osadní výbory dostaly miliony. Na hřiště

Shodně na rekonstrukce či dostavby hřišť nakonec dostaly osadní výbory prostějovských místních částí peníze od magistrátu. Celkem tři miliony tak půjdou do venkovních hřišť v Žešově, Čechovicích a Vrahovicích.

Volební lístky došly? Mnohde je dostali na poslední chvíli, jinde se nedočkali

ANKETA / Volební klání ještě ani nezačalo, na Prostějovsku už ale vyvstává první problém: nejsou volební lístky. Alespoň tedy ve schránkách mnohých lidí žijících v centrální a západní části okresu.

Ten už si tu nezapíská, zlobily se Smržice na rozhodčího

FOTOGALERIE / Fotbalisté Smržic doma jen remizovali s posledním týmem I.B třídy Vrchoslavicemi 2:2. V následném rozstřelu pak sice domácí získali druhý bonusový bod, ale ani to nepřekrylo jejich zlost na výkon rozhodčího.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení