„Máme potvrzené tři případy hepatitidy typu A. Nyní prověřujeme lidi, s nimiž byli nemocní v kontaktu," konstatovala včera Růžena Halířová, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Nemocné jsou tři dívky, přičemž všechny skončily na infekčním oddělení prostějovské nemocnice.

Jedna z nakažených navštěvuje Základní školu ve Studentské ulici, další dvě Základní školu v ulici Dr. Horáka.

„Třída, kam dívka chodila, je nyní pod zvláštním režimem nařízeným hygieniky. Děti se během vyučování nestěhují a mají oddělené záchody. Přísná pravidla platí i pro učitele, kteří ve třídě vyučují," popsala situaci ve škole zástupkyně ředitele Základní školy a reálného gymnázia Jana Maršálková.

Žáci zde mají kvůli zvláštnímu režimu každý den o hodinu kratší vyučování.

Podobná opatření byla zavedena i na druhé škole.

„Dodržujeme všechna nařízení hygieniků. Zvažovali jsme i možnost ředitelského volna. Pro rodiče by to však teď, jen pár dnů před prázdninami, byla vážná komplikace, takže zatím jej udělovat nebudu," informoval ředitel Základní školy v ulici Dr. Horáka Ivan Pospíšil.

Definitivní rozhodnutí o ředitelském volnu padne zřejmě ve chvíli, kdy dorazí laboratorní výsledky. Ty mají být k dispozici nejspíše začátkem příštího týdne.

Padesátidenní karanténa se zákazem koupání

Každopádně všechny, kteří se pohybovali v okolí nakažených, čeká padesátidenní karanténa.

„Na obou školách kvůli tomu panuje emočně vypjatá atmosféra. S těmito opatřeními totiž souvisí zákaz koupání, docházení do kolektivu a na tábory potřebují děti potvrzení o bezinfekčnosti, které jim za této situace zřejmě žádný lékař nevydá," naznačila některé problémy epidemioložka Růžena Halířová.

Padesátidenní lhůta se počítá od posledního kontaktu s nemocným. To je v tomto případě od 18. července. Do vody se tedy děti dostanou až někdy v polovině srpna. Ovšem pouze tehdy, když se v jejich třídě nepotvrdí rozšíření nákazy.

Epidemiologům komplikuje práci to, že komunita, z níž nemocné dívky pocházejí, nedbá příliš na pravidla karantény a rodiny se vzájemně navštěvují často na velké vzdálenosti.

Zatím poslední případy žloutenky řešili hygienici ve Studenci a v Čelechovicích, kam děti členů studenecké komunity docházely do školy. Koncem loňského roku proběhla podobná vlna nákaz Nemčickem, jednotlivé případy se objevily i v Mořicích či Pěnčíně.

V této souvislosti epidemiologové upozorňují na potřebu dodržování hygienických návyků, zejména mytí rukou.

Hepatitidu si lze ovšem dovézt také z exotické dovolené od obyvatel, kteří už jsou vůči ní imunní, ale také třeba z cesty do Liberce. Mikroorganismy si totiž příliš nevybírají.