„V té fabrice jsme šily lehkou konfekci, šlo třeba o saka. Před třemi roky to tady ale zavřeli a my začaly jezdit do Prostějova. Loni skončila výroba i tam,“ popsaly dvě ženy.

Shodly se, že v Drahanech ubylo práce nejen v oděvářství, ale i lesnictví a zemědělství. „Kvůli krachu OP zde přišlo o práci několik desítek lidí. Propouštěli ale i družstevníky a lesáky,“ uvedly.

Spousta usedlíků teď za prací míří do Prostějova. „Protože se z odpolední směny do Drahan autobusy nedostanou, jezdí po skupinkách auty a na benzín se skládají,“ přiblížila jedna z žen ve frontě na maso.

Naději, že bývalá fabrika OP nabídne místním obživu, starosta Drahan Milan Marek nepřiživil. „Určitě bychom solidního zájemce, který by u nás rozšířil pracovní místa uvítali. Nikdo mě ale v této věci nekontaktoval,“ vyjádřil se Marek.

Zavřený újezd? Pro dopravu hrůza

Starosta Drahan potvrdil, že s prací je to nyní v obci špatné. Stejně jako ostatním se mu nelíbí ani špatná dopravní obslužnost městyse. Na svědomí ji mají četné uzavírky trasy vedoucí vojenským újezdem. „V lednu jich má být několik a to od devíti ráno do desíti večer,“ konstatoval Marek.

O situaci jednal s přednostou újezdu. „Prý tam bude mít výcvik akademie a on s tím nemůže nic dělat,“ tlumočil výsledek rozhovoru drahanský starosta.

Prodej nemovitostí OP

Hodnotu bývalé fabriky OP v Drahanech ocenili znalci na zhruba 800 tisíc korun. Kupec ji chce dle materiálů, které jsou k vidění v insolvenčím rejstříku, koupit levněji. Někteří z věřitelů volají po tom, aby se s prodejem nemovitosti vyčkalo na výhodnější nabídku.

Pražská společnost Knight Frank nabídla na okrese k prodeji kromě zavřeného závodu OP v Drahanech i podnikový areál skladů ve Sladkovského ulici, pozemky Oděvního podniku v Partyzánské ulici, jeho ubytovny v Olomoucké a Pujmanové ulici (vše v Prostějově). Do prodeje dala i oděvářské rekreační středisko Čubernice ležící nad plumlovskou přehradou, jehož cenu znalci vyčíslili na zhruba 1,8 milionu korun a zemědělské pozemky v Mostkovicích. Na kupce do konce listopadu čekali i nemovitosti OP v Olomouci, Ostravě, Uherském Hradišti či Lošticích.

„Máme zájem koupit všechny nabízené nemovitosti a to za sto sedmdesát milionů korun,“ vzkázal Lešek Harok, jednatel společnosti Byleporas. Výběrové řízení ovšem umožňovalo pouze prodej po částech.

Česká spořitelna, která je největším věřitelem Oděvního podniku, upozornila, že firma Byleporas vznikla nedávno. „Tato společnost neprokázala a ani neprojevila ochotu prokázat, že má prostředky na uhrazení kupní ceny,“ prohlásil v dokumentech insolvenčního rejstříku advokát Jiří Tomola zastupující Českou spořitelnu.

Oděvní podnik je v úpadku od loňského ledna. Věřitelům, kterých je celkem 555, dluží více než 2 miliardy korun, celý majetek firmy experti odhadli na zhruba miliardu korun.