„Ve škole máme tři první třídy, dvě z nich jsou neplavecké, jedna je výběrová, plavecká. Rozdíl mezi nimi je v tom, že neplavci mají dvě hodiny týdně běžného tělocviku. My dvě hodiny týdně plavání na bazéně a jednu hodinu tělocviku," říká Jana Novotná, která učí děti plaveckým dovednostem od roku 1993.

Výběrová plavecká třída ale není uskupení dětí, ze kterých by měli být závodní plavci a olympionici, jak by se mohl někdo domnívat. Cílem je naučit děti plavat, potápět se, a hlavně nebát se vody.

„Hlavní je nebát se potopit, a mít vybudovaný vztah k vodě," představila, co je nejdůležitější Jana Novotná.

Prostějovští rodiče mají nemalý zájem posílat své děti do plavecké třídy, ale kapacita třídy je omezená. Co tedy musí rodiče udělat, aby bylo jejich dítě přijato?

„Stačí, aby si zažádali při zápisu dítěte do školy, že chtějí zařadit do plavecké třídy. My pak posíláme pozvánku k výběru na daný termín. Ten bývá obvykle za několik týdnů po zápise do školy," popsala Jana Novotná.

Vztah k vodě

Výběr pak provádí skupina zkušených učitelů plavání z Prostějova. A podle čeho se děti vybírají? Učitelky plavání Jana Novotná a Jana Hrubá se shodují, že je na dítěti poznat, jestli má dítě vztah k vodě či si jej dokáže časem vybudovat hned při výběru. Některé děti se podle zkušených učitelek vzpouzí a křičí hned ve dveřích, že do vody nepůjdou nebo jsou ve vodě příliš napnuté a pláčou při větším kontaktu s vodou, což je špatně. Důležitým kritériem je ale také dobrý zdravotní stav dítěte. Rodiče jsou ale různí, a někteří do plavání děti nutí.

„V tom dítěti to musí být od mala, musí to mít v sobě, mít rád vodu, pak se nebojí a netrápí. Na bazén k nám už chodí i předškoláci, a jde pak při výběru vidět, kdo se žene do vody a kdo ne," nechala se slyšet vedoucí plaveckého výcviku Jana Hrubá a dodává, že se pak dítě trápí pět let s něčím, co jej nebaví. Děti do plavecké třídy na Dr. Horáka chodí po pátou třídu, pak mohou v plavání aktivně pokračovat na ZŠ Palacká. Plavci od první do páté třídy jsou někdy tak šikovní, že si je vybírá prostějovský plavecký oddíl, kde je plavecká přípravka a jezdí na závody.

„Děti u nás po prvním měsíci zvládají znak, u kterého mají hlavu z vody, kraula zatím v říjnu nacvičujeme. Je to náročnější, děti si musí zvykat, že mají hlavu pod vodou, proto neustále cvičíme bublání a kraula jako takového plaveme okolo Vánoc," pochlubila se, co děti již po pár měsících zvládají Jana Novotná.

Vždy to tak ale nebývalo. Jana Novotná plavání učí již dvacet let a současnější generaci hodnotí jako výkonnostně horší.

„Musíme snižovat limity, s těmi, co jsme měly nastavené před dvaceti lety se to srovnávat nedá. Dřív bývaly děti šikovnější a bývaly v lepší kondici," vylíčila nevýhody dnešní generace Jana Novotná a zmínila se také o tom, že jsou plavci méně nemocní.

„Ze zkušenosti mívají plavci nižší nemocnost, a je to nejlépe vidět na druhém stupni, kde jsou plavci, co chodili v nižším věku do plavecké třídy," a přiblížila tak, že otužování či zdravý pohyb v dětství rozhodně není na škodu.