U Rodenů totiž vznikne rondel, který má pomoct při uzavírce jednoho z nejfrekvento­vanějších tahů ve městě.

„Opravit Olomouckou je nutnost, ale nedokážu si představit ty uzavírky a dopravní komplikace. Doufám, že se práce nepotáhnou moc dlouho. Myslím, že kruhový objezd měl na Dolní vzniknout už dávno. Podle mě by to hodně usnadnilo dopravu," míní Michal Pašlík z Prostějova.

Hotovo do května

Do rozsáhlé opravy křižovatky Olomoucké, Sladkovského a Barákovy ulice se stavební dělníci pustí na začátku letních prázdnin.

Kvůli uzavírce jednoho z nejfrekvento­vanějších dopravních uzlů ve městě radnice už nyní promýšlí vedení objízdných tras.

„Před zahájením rekonstrukce křižovatky v Olomoucké jsme prosadili výstavbu okružní křižovatky v Dolní ulici u Rodenů, abychom zvýšili její kapacitu a co nejvíce snížili riziko dopravních komplikací při sjezdu z estakády Prostějov – střed směrem do města, kudy povede hlavní objízdná trasa," vysvětlila náměstkyně primátora Alena Rašková.

„V době opravy Olomoucké ulice zavřeme sjezd u Tesca a do Prostějova budou řidiči odbočovat až na Dolní," dodala Alena Rašková.

Okružní křižovatka bude zatím provizorní, dočasné dopravní prvky však později nahradí plnohodnotné kruhové křížení.

Rondel má být hotový do konce května a jeho stavba spolkne tři miliony korun.

„Je potřeba vybudovat osvětlení, přechody pro chodce, směrové tabule a přeložku vodovodů, který je starý zhruba sto let. Chceme se pustit do výstavby co nejdříve, abychom ji stihli do uzavírky Olomoucké ulice a aby si řidiči na změnu zvykli," uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer.

Začátek o prázdninách, konec v říjnu

Do dlouho plánované opravy Olomoucké se pak pustí stavbaři v červenci, předtím však bude potřeba přeložit inženýrské sítě.

„Na manipulační ploše před garážemi budou vybudována nová stání pro osobní vozidla, náhradou za zrušená stání podél Barákovy ulice. Křižovatka dostane světelné signalizační zařízení, které zajistí vyšší kapacitu průjezdnosti," informovala mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Na kompletní rekonstrukci se bude podílet město spolu s krajem a železnicí. Celkové práce spolknou dvacet milionů korun, město se bude podílet čtyřmi miliony.

„Podle smlouvy město uhradí náklady na opravu silnice na Sladkovského, na výstavbu parkoviště a kanalizace a bude se podílet na rekonstrukci veřejného osvětlení a světelného signalizačního zařízení," vypočítala Alena Rašková.

Opravy frekventovaného dopravního uzlu, kterým denně projede i patnáct tisíc aut, budou hotové v říjnu.