Několik telefonických oznámení o jízdě v protisměru přijali policisté krátce po osmé hodině. Auto se pohybovalo mezi 22. až 25. kilometrem, u Prostějova. Motoristé hlásili, že řidič osobního automobilu značky Renault Clio stříbrné barvy jel v dálničním směru na Brno směrem k Olomouci.

Dle dosavadního šetření se měl řidič poté obrátit do správného směru a z dálnice sjet na exitu Prostějov Centrum. Poté měl pokračovat k dálničnímu nájezdu a následně směrem na Olomouc pokračovat již ve správném jízdním pruhu dálnice D46,“ sdělil Deníku policejní mluvčí František Kořínek.

Po řidiči policie pátrá. Za přestupek mu v případě dopadení a prokázání viny hrozí pokuta od 5 do 10 tisíc korun, zákaz činnosti na šest měsíců až jeden rok a 7 trestných bodů.

"V souvislosti s tímto případem se obracíme na veřejnost se žádostí o pomoc s pátráním po totožnosti neznámého řidiče," prosí veřejnost policejní mluvčí František Kořínek. Se svými poznatky, případně pořízenými fotografiemi či kamerovými záznamy z vozidel se svědci mohou na policisty prostějovského dopravního inspektorátu obrátit telefonicky na číslo 974 781 251, nebo e-mailem na pv.di.nehody@pcr.cz, či prostřednictvím bezplatné linky 158. 

Podobný případ u Mohelnice

Na auto jedoucí v protisměru po dálnicí D35 nedaleko Mohelnice upozornili řidiči v sobotu 9. února okolo půl třetí odpoledne.

„Kolegové vyjeli na místo, projeli celou trasu od Olomouce do Mohelnice, ale žádné vozidlo v protisměru nezjistili,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Nové značky zatím ne, možná v budoucnu

Podobné případy jsou podle mluvčí v Olomouckém kraji výjimečné. Podle dostupných informací se zřejmě i proto v „první vlně“ nepočítá s osazením speciálních zákazových značek na dálničních úsecích v Olomouckém kraji. Do budoucna se na nájezdech mohou objevit.

„Ministerstvo dopravy ve spolupráci s BESIPem, Ředitelstvím silnic a dálnic, dopravní policií a Ministerstvem vnitra plánuje osadit značky i na další problematické úseky. Značka STOP - PROTISMĚR je navíc pouze jedním ze systémových opatření, které ŘSD, v souvislosti s jízdou v protisměru na dálnici, připravuje,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Instalované dopravní značky mají zvýraznit to, že řidič vjíždí nebo se dostává do protisměru v nájezdu na dálnici.

„Právě dálniční nájezdy jsou nejrizikovějším místem, a proto značky budou umisťovány tam,“ vysvětlovala mluvčí. resortu dopravy.

S podobnými obdobným dopravním značením se mohou řidiči setkat na dálnicích i v sousedních státech, konkrétně v Německu, Rakousku a na Slovensku.

Nebezpečí číhá všude, pokud je řidič zmatený

Podle krajského koordinátora BESIPu Miroslava Charouze není dobře tipovat nejvíce nebezpečná místa a pouze tam instalovat speciální značení.

„Nebezpečné jsou všechny dálniční nájezdy, pokud se na něm ocitne řidič, který je zmatený a hledá cestu,“ reagoval Charouz.

Pomoc v místech, kde se zatím neplánuje důrazné značení, vidí ve vylepšení už existujícího dopravního značení. „Stálo by za to zvážit, zda stávající dopravní značky, jednosměrka, nevybavit okružím ze světle zelené reflexní barvy, aby byly ještě lépe vidět. Stejně tak by mohly zafungovat nápisy na vozovce,“ navrhoval Charouz.