„Maminky zapomínají, že jsou brány jako chodci, kteří se podle zákona nesmí na stezce pro cyklisty pohybovat. Lze jim proto udělit pokutu až do výše dva tisíce korun,“ uvedla Jana Adámková z prostějovské městské policie s tím, že výjimku ze skupiny chodců mají pouze jezdci na in-line bruslích, koloběžkách či skateboardech.

Právě cyklostezky jsou podle mnohých maminek pro jízdu s kočárkem nejen ideální, ale někdy i jedinou možnou volbou.

„A kudy jinudy tu máme chodit, chodníky jsou tu mnohem užší a rozbitější než cyklostezky a po silnici to také určitě to pravé,“ reagovala po upozornění jedna z maminek tlačící kočárek po stezce pro cyklisty v Sádkách.

V této souvislosti ji rovněž napadlo, jak by byla z pohledu zákona brána pokud, by si na nohy obula kolečkové brusle a tlačila před sebou kočárek. „I takové případy můžeme často vidět,“ zmínila se.

Prošla třetina cyklistů

Jinak se preventivní akce zaměřila především na cyklisty. Strážníci a policisté zjišťovali, zda- li mají správně vybavená kola. Vyhovělo jich pouze něco málo přes třetinu z nich.

„Celkem na šesti stanovištích a to na ulici Školní, Komenská, Dykova, Rejskova, Olomoucká, zkontrolováno 270 cyklistů. Správně vybavené jízdní kolo mělo 93 osob. Ty obdržely drobný dáreček. Ostatním nalepeny reflexní samolepky na místa, kde odrazky chyběly,“ informovala Jana Adámková z prostějovské městské policie.

Akci městských policistů na prostějovském Přikrylově náměstí ve středu zaznamenal i Jakub Čech.

,,Prosím vás na okamžik zastavte. Na první pohled vidím, že vám chybí odrazky. Na předním kole má být bílá, na zadním červená. Normálně byste dostali pokutu, ale dnes má Městská policie takovou preventivní akci, proto vám zde nalepím samolepky, které odrazky nahradí. A zde vám ještě dám letáček,“ popsal činnost strážníků devítiletý zpravodaj.

V následujícím období budou strážníci v této činnosti pokračovat.