Při putování po Jižní a Střední Americe, Novém Zélandu, Tichomořských ostrovech a zemích Jihovýchodní Asie o sobě zjistili mnohé. Jejich rozhodnutí vydat se na společnou celoživotní pouť tak mělo svou váhu. Své společné zážitky vložil pár do knihy Cestování světem jako předmanželský test, která právě vychází.

Na první výpravu vyrazil Radim (asistent na pražské Fakultě tělesné výchovy a sportu) s lékárnicí Danou v roce 2003. Oba původně sblížila atletika. „Než jsme odjeli do Jižní Ameriky, tak jsme se moc neznali. Radim totiž hned na začátku našeho vztahu zmizel na půl roku na opačnou polokouli,“ vypráví Dana.

Když se po šesti měsících vrátil, pomáhal Daně s přípravami na cestu. Ta se v té době rozhodla opustit jistotu svého zaměstnání a společně s ním vyrazit do světa. Rozhodně na ni nečekala procházka růžovou zahradou. Zatímco Radim byl už zkušený cestovatel, pro Danu představoval způsob života, kdy člověk ani po západu slunce netuší, kde bude spát, něco zcela nového.

Chaos, špína a hluk

„Asi největší krizi jsem měla hned na začátku při přechodu paraguayských hranic. Byla jsem unavená a dolehl na mě všechen ten chaos, špína a hluk, které nás neustále obklopovaly. Navíc mě celníci, údajně kvůli pasu, nechtěli pustit přes hranice. My jsme jim ale nerozuměli téměř nic, jediné, co jsme pochopili, bylo, že chtějí nějaký úplatek. Bylo toho na mě moc a dost mě to rozhodilo,“ vzpomíná Dana, kterou tato zkouška ohněm hodně zocelila.

„Problémy, které následovaly, jako třeba vysilující střevní onemocnění v odlehlém koutě chilské pouště Atacama, okradení v Peru, střet s nekonečnou byrokracií na některých ambasádách nebo velmi silná alergická reakce v Číně, jsem si sice protrpěla, ale vždycky jsme je společně nějak zvládli,“ dodává Dana.

Radim si během cestování stále více uvědomoval, že už nenese odpovědnost jen za sebe. „Když se Danča potýkala se zdravotními problémy, prožíval jsem ty horší okamžiky. Měl jsem o ni opravdu strach,“ přiznává.

Na živobytí si dvojice během své první společné výpravy vydělávala například sběrem ovoce v novozélandských sadech. A na konci cesty, která trvala celý rok, se zasnoubili na romantické pláži jednoho z ostrůvků království Tonga v jižném Pacifiku. Na druhou výpravu v roce 2007 – po Kostarice, Panamě a dalších zemích Střední Ameriky se vydali už jako novomanželé.

„Byla poklidnější, navíc trvala jen tři týdny a také jsem už byla zvyklá na nástrahy cestování,“ srovnává Dana.

S batohem za dobrodružstvím

S jejich společnými výlety do divočejších končin naší planety je teď po narození dcery Elišky na nějaký čas utrum. Zatímco Dana zůstává s dcerkou doma, Radim s báglem na zádech nebo na kole vyráží jednou do roka za dobrodružstvím.

„Bez adrenalinu, který doprovází putování po neznámých místech, kam se většina turistů nedostane, si nedokážu svůj život představit. Po narození Elišky ale mizím maximálně na tři týdny. Letos jsme s kamarádem projeli na kolech Jordánsko s okolními státy a příští rok se chystáme do Maroka,“ prozradil cestovatel. Manželku a dceru bere jen na krátké výlety po krásách naší země.

Radim a Dana svorně tvrdí, že cestování bez většího obnosu v kapse a s batohem na zádech mohou jako způsob poznání svého budoucího životního partnera jen doporučit.

„Ve složitých a namáhavých situacích, ať už je to třeba nemoc v poušti nebo úmorná dřina v sadu, nemá člověk čas ani energii na to, aby se jakkoliv přetvařoval. Ten druhý má tak ideální příležitost vidět jej takového, jaký ve skutečnosti je,“ uvažuje sedmatřicetiletý Radim Jebavý.

„Navíc si dokonale ověříte, jestli je na vašeho partnera spolehnutí a zda v něm máte skutečnou oporu. V každodenním životě se vám to bude mnohokrát hodit,“ podotýká jeho dvaatřicetiletá choť. Jejich knížka Cestování světem jako předmanželský test se každým dnem objeví v regálech prostějovského knihkupectví U Radnice. (mls)