Třeba Drahanská vrchovina hlásí velmi dobré podmínky pro běžkování.

„Stopy jsou v solidním stavu. Máme protaženo zhruba šest kilometrů z Drahan do Repech, někde jsou dvě stopy vedle sebe, jinde dokonce čtyři,“ popsal majitel tamní rozhledny Kopaninka Břetislav Usnul.

„Zrovna včera jsem byl na tratích. Stále mrzne, stopy drží a díky předpovědi počasí to vypadá, že i na víkend to bude vše v pořádku,“ doplnil Břetislav Usnul.

Podle webu www.lyzarsketrasy.cz jsou sjízdné i trasy v okolí Protivanova směrem na Skalky a Suchý.

Kladky hlásí výborné podmínky a chystají „obřák“

I příznivci sjezdového lyžování si mohou výskat.

„U nás na svahu v Kladkách leží třicet, místy dokonce 50 centimetrů sněhu. Podmínky pro lyžování jsou výtečné,“ hlásí předseda TJ Sokol Kladky Jiří Křeček s tím, že v provozu je celý areál každý den. Těšit se můžete na lyžování bez front, dvojkotvu, pomu, dětské lano, půjčovnu lyžařského vybavení i lyžařskou školu.

„Na 17. února chystáme oblíbený závod v obřím slalomu a ke konci sezony potom maškarní na lyžích,“ doplnil Jiří Křeček.

Na brusle s rosmyslem

Kdo neholduje lyžím, může zkusit brusle. Malé rybníky jsou už zamrzlé a s přihlédnutím v jednotlivých případech i k bruslení vhodné a bezpečné. Vetší vodní plochy postupně domrzají. Tam ale musíte být obezřetní.

Třeba Povodí Moravy každoročně vydává výstrahu před vstupem na nedostatečně zamrzlé nádrže. Nejinak je tomu i v případě plumlovské přehrady.

„Ledová vrstva může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem v některých místech zeslabena a hrozí tak i při menším zatížení prolomení ledu, při vstupu na led je tedy nutno dbát zvýšené opatrnosti a sledovat, zda je tloušťka ledu dostatečná. Vstup na led představuje vždycky riziko je na vlastní nebezpečí,“ uvedl tiskový mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař s tím, že aktuálně se tloušťka ledu na přehradě pohybuje okolo pěti centimetrů. Vstup na takto tenkou ledovou vrstvu není bezpečný.

Kluziště ve Stražisku otevírá

Zatímco na vodních nádržích si musíme dávat pozor, na venkovních kluzištích můžeme bruslit v klidu.

V provozu je dlouhodobě kluziště v Konici, Ve Stražisku jej právě otevírají.

„Dnes jsem naposledy stříkali a chceme odpoledne otevřít,“ informoval ve středu starosta TJ Sokol Stražisko Petr Novák s tím, že veřejné bruslení se bude odehrávat denně od rána do osmnácti hodin a vstupné bude dobrovolné. Pak si kluziště můžete zarezervovat třeba pro hokejová utkání.