„Projekt je hotový, stavební povolení máme. Protože však teď musíme řešit jiné investice, bioethanol E85 zákazníkům nabídneme až na jaře příštího roku," uvedl Karel Marek, majitel čerpací stanice.

Proč se rozhodl rozšířit nabídku paliv o biolíh? „Je mnohem levnější než benzín a nafta. Věřím, že na to budou lidé slyšet," reagoval Marek.

Popsal, že jeho rodina bioethanol jako palivo ve svých automobilech používá. „Máme americká auta, která jsou na to z výroby uzpůsobená. Musím říct, že biolíh zlepšuje výkon a snižuje zplodiny. Výfuky nejsou skoro vůbec cítit," řekl Karel Marek.

Nyní jezdí Markovi tankovat biolíh na čerpací stanici do Drahanovic. Jiné, relativně blízké benzínky nabízející bioethanol E85 fungují například v Kelčicích, Protivanově či Němčicích nad Hanou.

„Palivo E85 je směs, která se skládá z pětaosmdesáti procent ethanolu a z patnácti procent naturalu 95. Tento poměr lze dle různých sezónních poměrů měnit, ale minimální podíl ethanolu musí být sedmdesát procent," popsal Jakub Glogar z pražské společnosti vyrábějící jednotky pro přestavbu motorů pro použití biolihu.

Glogar potvrdil, že oproti klasickému benzinu má jízda na palivo E85 dvě hlavní výhody – nárůst výkonu motoru a výrazné snížení emisí výfukových plynů.

„Bioethanol se také na rozdíl od v uvozovkách klasických pohonných hmot získává z rostlinných, tedy obnovitelných zdrojů. Navíc je poměrně dobře biologicky odbouratelný, takže například při nehodách, kdy dojde k vytečení paliva do přírody, nedochází k zásadním ekologickým haváriím," zdůraznil Glogar.

Na kolik přijde zájemce, kteří nechtějí rovnou kupovat nová auta s motory na biolíh, přestavba pohonných jednotek jejich vozů pro použití E85?

„U běžného automobilu se čtyřbodovým vstřikem u nás zákazník zaplatí osm tisíc osm set korun," konstatoval Ladislav Kužílek, jednatel firmy z Přerova nabízející úpravy pohonných jenotek.

Přestavba na bioethanol E85 nijak neovlivňuje schopnost vozu jezdit na běžný benzín jako dosud. Řídící jednotka totiž automaticky vyhodnotí, na jaké palivo se zrovna jede, a upraví příslušně signály jdoucí ke vstřikům automobilu.