„Králíky si piplám, přirůstají pomalu, a pak mi během pár dnů kvůli myxomatóze odejdou. Jsem z toho smutná,“ říká chovatelka.

Zvířata prý začala slábnout, měla nateklé oči a opuchlý čumák.

„Musela jsem je hned zabít a zakopat hluboko pod zem,“ popisuje. Ví, že stejně skončila s chovem spousta jejích známých v okolních obcích. „Léto je deštivé, všude spousty komárů, kteří myxomatózu roznášejí,“ poukazuje.

Veterinář radí vakcinaci

Prostějovský veterinář Petr Sypěna potvrzuje: „Myxomatózu přenášejí opravdu komáři a letos se jich vylíhlo kvůli dešťům spousty.“ Dodává, že tato nemoc se navíc v regionu delší dobu neobjevila a králíci tak proti ní nemohli zabojovat svým chorobou již prověřeným imunitním systémem.

„Nejlepší zbraní proti myxomatóze je vakcinace, která zvíře ochrání po dobu půl roku. První vakcínu použijte u mladých králíků v únoru či březnu, druhou pak po šesti měsících,“ doporučil veterinář Petr Sypěna.

Proč chovatelka Anna neochránila svůj chov právě vakcínou? „Je drahá. Nevím o nikom na vesnici, kdo by si ji kupoval,“ reagovala s tím, že zvířata bude pro příště raději chránit repelenty, které odhánějí komáry.

Podle informací uvedených na internetu se ceny vakcinace jednoho králíka pohybují obvykle v řádech desítek korun. Vakcína přitom králíky ochrání nejen před myxomatózou, ale i morem.

„Vakcína je perfekní ochrana. Každý by měl zvážit, nakolik si svého zvířete cení a pak se rozhodnout, zda králíka nechá ošetřit,“ podotkl k přístupu paní Anny Aleš Zatloukal, ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj.

Zakopat či spálit

Zakopáním mrtvých těl nakažených králíků hluboko do země postupovala chovatelka podle jeho slov správně. „Druhou variantou likvidace mršin ochořelých zvířat je jejich splálení,“ připomněl Aleš Zatloukal. Zdůraznil přitom, že maso napadených zvířat je pro člověka nepoživatelné.

Co o myxomatóze uvádí Wikipedie?

Myxomatóza je virové onemocnění. Poprvé bylo zaznamenáno koncem 19. století ve státě Uruguay. V roce 1950 bylo uměle rozšířeno v Austrálii v rámci pokusu regulovat tamní přemnoženou populaci králíků, kteří ničili úrodu. Nedopatřeními se nemoc rozšířila po celém světě. Choroba se projevuje tak, že zvířata leží na zemi, mají oteklou hlavu a zavřené oči. Existuje proti ní očkování, ale pokud už zvíře nemoc dostane, nelze je vyléčit.