Do konce lovecké sezóny zbývají ještě asi dva týdny. Myslivci mají v těchto chladných dnech napilno. Krmí pořádně lesní zvěř, připravují plesy, ale snaží se také něco dělat proti volně pobíhajícím psům v lesích.

„Pokud pes vyplaší srnčí zvěř, tak ta před ním rychle prchá. Slabší nebo často rušené kusy se pak v chladu nedokážou vyrovnat s takovým výdejem energie a umírají na celkové vysílení nebo na záněty dýchacího ústrojí,“ uvedl Jiří Šilha, mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty.

„Psi působí našim myslivcům nemalé škody, strhávají totiž srnčí a loví zajíce,“ doplnil jeho slova Jiří Procházka, jednatel Okresního mysliveckého spolku (OMS) v Prostějově. Jak podotkl, dělají to nejen psi bez domova, ale i takoví, kteří nakrátko uprchli svým majitelům. „Je obtížné proti nim zasáhnout, veřejnost se k eliminaci psích zabijáků staví se značným odporem,“ řekl Procházka s tím, že nimrodi se proto snaží volit co nejcitlivější přístup. Jednatel OMS také vyvrátil pověru o tom, že psí maso je pro nimrody pochoutkou. „Z minulosti vím, že někteří myslivci ho jedli. Tato doba je již ale dávno pryč,“ podotkl pobaveně Procházka.

V lesních krmelcích začíná teď převažovat jadrné krmivo. „Koncem ledna totiž budeme zvěři předkládat krmení spolu s léčivy proti vnějším a vnitřním parazitům. To se však vždy podává s obilninami, proto již teď zvěř na změnu jídelníčku připravujeme,“ vysvětlil Jiří Šilha. Jak dodal, suchá krmiva musí být doplněna i senáží nebo siláží, aby jelení zvěř neměla chuť okusovat stromky.

Jednatel prostějovského mysliveckého spolku Jiří Procházka má krmení s léčivy již objednáno. „Do krmelců je dáme v druhé polovině ledna,“ potvrdil.
Leden patří také mysliveckým plesům a bálům. Díky bohaté zvěřinové tombole bývají hodně oblíbené. Ples Okresního mysliveckého spolku v Prostějově se chystá na sobotu 26. ledna v Čelčicích.